Najnowsze artykuły

Dlaczego uczniowie po wyleczeniu powinni...

"Ludzie nigdy nie zmieniają się dlatego, że są zagrożeni lub pod przymusem. Nigdy. Zmieniają się, ponieważ widzą coś, co sprawia, że ich życie...

Czytaj Więcej

Demi Lovato: Tworzenie sensu życia w społeczności trzeźwościowej

Demi Lovato wyszła na scenę podczas rozdania nagród Grammy 2020 z poruszającym wykonaniem swojej piosenki Anyone. Na scenie z samym tylko fortepianem, Lovato zaprezentowała oszałamiający wokal i emocjonalny występ. Piosenka Anyone została nagrana cztery dni przed jej ostatnim nawrotem choroby i przedawkowaniem. W ciągu kilku minut od jej występu trzeźwe strony internetowe na całym świecie zaczęły wychwalać jej surowe, intymne wykonanie piosenki, z którą sama się identyfikuje, pisząc ją jako wołanie o pomoc. Lovato nie jest jedyną sławną osobą, która ostatnio "ujawniła się" ze swoim wyzdrowieniem. Od Brada Pitta po Jessicę Simpson, trzeźwość wydaje się być en vogue. Dlaczego jednak trzeźwa podróż artysty lub gwiazdy może być dla nas tak znacząca? Istnieją trzy bardzo znaczące sposoby tworzenia znaczenia: połączenie, przełamywanie barier i siła bycia wysłuchanym.

Znalezienie połączenia

Wydaje się, że powszechnie wiadomo, iż przeciwieństwem uzależnienia jest połączenie. Powszechne jest też przekonanie, że w naszym społeczeństwie, w którym dominuje technologia, głębokie więzi mogą być często iluzoryczne.

Osoba trzeźwiejąca może być zmuszona do większego wysiłku, aby nawiązać zdrowe kontakty. Każdy z nas ma swój własny sposób łączenia się z innymi - od grup wsparcia dla trzeźwiejących, przez satysfakcjonującą karierę zawodową, po ciekawe hobby. Wiemy, że aby dobrze prosperować, musimy się angażować, kochać i być wrażliwi. Chociaż nie znamy osobiście takich gwiazd jak Lovato, ich historie mogą nas głęboko poruszyć. Dzięki nim na pierwszy plan wysuwa się zdrowa rzeczywistość walki i ciężkiej, uzdrawiającej pracy. Usłyszenie zmagań jednostki łączy nas z uniwersalną rzeczywistością. Siła przekazu, nadzieja i inspiracja osoby, która przeżyła, dosłownie oświetlają płat czołowy naszego mózgu, stymulując reakcję chemiczną, że rzeczywiście nie jesteśmy sami.

Być słyszanym

Potęga bycia wysłuchanym nie wymaga wyjaśnień. Od chwili narodzin wołamy. Być wysłuchanym to znaczy być zrozumianym. Osoba z dużą platformą może otworzyć drzwi do zrozumienia dla tych, którzy przez nie przechodzą. Bycie wysłuchanym jest przeciwieństwem samotności i izolacji, które mogą powodować, że ludzie tkwią w autodestrukcyjnych schematach. Dzielenie się tym, kim jesteśmy, jest aktem hojności, który angażuje znaczące więzi międzyludzkie.

Przełamywanie barier

Inną korzyścią płynącą z dzielenia się przez celebrytów swoimi historiami pokonania uzależnienia jest przełamywanie barier piętna. Ciekawym faktem jest to, że lęk połączony z pozytywną energią równa się zmianie, podczas gdy lęk połączony z negatywną energią powoduje strach. Piętno może wywoływać nie tylko lęk, ale i wstyd, który powoduje, że człowiek staje się unieruchomiony i niezdolny do zmiany, nie tylko z własnej woli, ale także z powodu wyobrażeń, jakie społeczeństwo przypisuje temu, co to znaczy być uzależnionym. Wstyd sprawia, że tkwimy w niekończącym się cyklu nienawiści do samych siebie, co w rzeczywistości uniemożliwia zmianę. Przełamywanie barier piętna zmniejsza utrwalanie się wstydu i może pomóc osobom, które obecnie cierpią, w poszukiwaniu potrzebnej im pomocy.

Dlaczego nadawanie znaczenia ma znaczenie?

Kiedy osoba znacząca ujawnia swoją historię, może się to niektórym wydawać banalne, ale możliwość otwartego i szczerego dzielenia się swoimi historiami bez wstydu i piętna, jakie społeczeństwo przypisuje uzależnieniu, jest konieczna. Nie trzeba żyć w oderwaniu od rzeczywistości, ukrywając swoją osobistą drogę w obawie przed odrzuceniem, osądem czy nawet karą, co może być męczącą żonglerką, która nie pozwala w pełni żyć w prawdzie o tym, kim się jest, w ciemności i świetle. Kiedy ludzie mają możliwość podzielenia się złożonością swojego życia wewnętrznego, pomaga to nam wszystkim zrobić krok naprzód i żyć w zgodzie z naszą prawdą. W dobie internetowej perfekcji przydałoby się nam wszystkim trochę wrażliwości. Właściwie to bardzo. Jeśli z przykładu, jaki Demi Lovato dała nam na scenie, można wynieść coś więcej, to to, że należy żyć w swojej bezbronności, dzielić się nią z radością i przełamywać bariery wstydu. Niezależnie od tego, czy jesteś w pierwszym, czy w setnym dniu, twoja historia ma znaczenie. Niezależnie od tego, czy wciąż podnosisz się z popiołów, Twoja historia może wzbić się w powietrze i ma znaczenie. Aby przełamać bariery, musimy dzielić się naszą historią, być bezbronni i żyć życiem, w którym bałagan i błędy są postrzegane jako okazje do znaczącego rozwoju i więzi.