Najnowsze artykuły

Dlaczego uczniowie po wyleczeniu powinni...

"Ludzie nigdy nie zmieniają się dlatego, że są zagrożeni lub pod przymusem. Nigdy. Zmieniają się, ponieważ widzą coś, co sprawia, że ich życie...

Czytaj Więcej

Uzależnienie od narkotyków

Ośrodki terapii uzależnień zajmują się leczeniem uzależnień od narkotyków. Oferujemy terapię indywidualną i grupową dla dorosłych i młodzieży, a także detoks oczyszczający organizm z toksyn.

Posiadamy obszerne informacje na temat narkomanii, w tym jej historii, objawów i działania odurzającego. Jest to szczególnie pomocne dla każdego, kto podejrzewa, że ktoś, kogo zna, jest uzależniony od narkotyków. Ten prosty test pomoże Ci określić, czy musisz szukać profesjonalnej pomocy.

Czym jest uzależnienie od narkotyków?

Narkomania (od gr. narke - odurzenie, madness - mania) jest postępującą chorobą, która może prowadzić do zniszczenia narządów, a nawet śmierci. Cechą charakterystyczną choroby jest potrzeba zażywania środków odurzających. Narkotyk ten może prowadzić do uzależnienia psychicznego i fizycznego. Osoba uzależniona od narkotyków odczuwa silną wewnętrzną potrzebę zwiększania ich dawek.

Objawy uzależnienia od narkotyków

Zmiana stylu życia, otoczenia lub stylu ubierania się może być oznaką nadużywania narkotyków. Osoby uzależnione często izolują się od rodziny i przyjaciół, mają trudności w relacjach z innymi, są drażliwe, nerwowe, zaniedbują swoje codzienne obowiązki (szkoła, praca, dom). Takie zachowania powinny być sygnałem ostrzegawczym dla każdego, kto podejrzewa, że jego bliski może być uzależniony od narkotyków.

Uzależnienie charakteryzuje się niekontrolowaną chęcią zażywania substancji odurzających (psychoaktywnych). Osoba uzależniona traci kontrolę nad środkami odurzającymi i mimo starań nie jest w stanie lub nie chce się powstrzymać od ich zażywania.

Są to objawy uzależnienia od narkotyków:

  • Wzrasta tolerancja na substancje odurzające (osoba uzależniona musi codziennie zwiększać dawki narkotyków, aby osiągnąć taki sam efekt, jak przy pierwszym kontakcie z substancją psychoaktywną).
  • Mimo świadomości negatywnych konsekwencji zdrowotnych, psychologicznych i społecznych, wiele osób nadal sięga po narkotyki.
  • Wkładając cały swój wysiłek w zdobycie narkotyków.
  • Zespół abstynencyjny charakteryzuje się drżeniem rąk i ramion, nadmierną potliwością, drażliwością lub halucynacjami, depresją, spadkiem koncentracji, niepokojem, drżeniem mięśni.
  • Pierwsze objawy uzależnienia od narkotyków powinny wzbudzać niepokój i motywować do podjęcia leczenia. Uzależnienie od narkotyków postępuje powoli, a sukces zależy od chęci podjęcia terapii.

Uzależnienie od narkotyków może przybierać różne formy

Eksperymentowanie to pierwsza faza. Czasami jednak już pierwszy kontakt z narkotykami może prowadzić do awersji. Nie zawsze jest to związane z przyjemnymi doznaniami.

Kolejną fazą jest często okazjonalne zażywanie (branie narkotyków od okazji do okazji - np. podczas imprez). Z kilku złych faz może rozwinąć się nawyk. Na tym etapie osoba odczuwa potrzebę zażywania narkotyków, ale nie jest to stały lub niemożliwy do przezwyciężenia przymus psychiczny lub fizyczny.

Regularne zażywanie narkotyków może prowadzić do uzależnienia, którego nie da się samodzielnie przezwyciężyć. Niezbędna jest terapia i detoksykacja.

osoba uzaleznona od heroiny

Najczęściej spotykane narkotyki - rodzaje i objawy

Termin "narkotyki", odnosi się do substancji psychoaktywnych, zarówno syntetycznych, jak i naturalnych w postaci chemicznej (syntetycznej). Są one uzależniające i wpływają na ośrodkowy układ nerwowy.

Oto najczęściej używane narkotyki:

  • marihuana
  • amfetamina
  • kokaina
  • LSD
  • heroina

Marihuana może być opisana jako odmiana przypominająca papierosa. Czasami roślina ta jest również palona wewnątrz szklanych naczyń. W jointach znajdują się wysuszone, zmielone kwiatostany konopi (Cannabis Sativa). Czasami dodawane są również suszone liście. O efektach decyduje ilość spożytej marihuany, rodzaj użytego surowca oraz tolerancja danej osoby. Do najczęstszych objawów należy poprawa nastroju (euforia), przyspieszenie pulsu, pobudzenie wyobraźni i osłabienie koncentracji. Do objawów należą również przekrwione oczy i rozszerzone źrenice. Po pewnym czasie pojawia się apatia.

Amfetamina, związek chemiczny będący pochodną 2-fenyloetyloaminy, ma działanie psychoaktywne i właściwości uzależniające. Narkotyk ten występuje w postaci białego proszku, kryształków lub tabletek. Po jego zażyciu organizm odczuwa chwilową euforię, energię i pobudzenie. Stan ten szybko przechodzi w niepokój, zawroty głowy i wysokie ciśnienie krwi. Amfetamina może powodować poważne problemy ze słuchem i wzrokiem, arytmię serca, a nawet niewydolność układu krążenia.

Kokaina jest związkiem organicznym, który pozyskuje się z liści i łodyg drzewa koki (karłowatej pospolitej), występującej obecnie głównie w Kolumbii. Najczęściej narkotyk dostępny jest w postaci białego proszku (sole koki), lub w postaci krystalicznych płatków. Narkotyk może powodować zwiększoną pewność siebie, aktywność i bezsenność, a także zmniejszenie apetytu. Objawem używania kokainy może być również wytrzeszcz oczu. Powszechne są zaburzenia pamięci i skłonność do złudzeń (halucynacji).

Heroina jest pochodną morfiny, która jest wytwarzana z opium (maku mlecznego). Występuje w różnych formach, w tym w postaci białego proszku, brązowego proszku lub kompotu (ze słomy makowej). Może wystąpić euforia i odporność na ból. Następnie pojawia się senność, apatia i zwężenie źrenic. Ponieważ narkotyk ma silne działanie na ośrodkowy układ nerwowy, może powodować depresję.

LSD (dertyloamid kwasu dlizergowego), jest związkiem chemicznym, który ma działanie psychoaktywne, uzależniające. Substancja ta jest pochodną ergoliny. Można kupić małe znaczki obrazkowe tego narkotyku. LSD może powodować wzrost temperatury ciała, ciśnienia krwi i spowolnienie. Po zażyciu tego narkotyku mogą wystąpić halucynacje, ślinotok i drgawki. Wspólne objawy obejmują rozszerzone źrenice.