Najnowsze artykuły

Jak odstawić alkohol?

Decyzja o odstawieniu alkoholu to pierwszy krok ku zdrowszemu i szczęśliwszemu życiu. W Polsce, jak i na całym świecie, problem nadmiernego spożywania...

Czytaj Więcej

Jak rozpoznać uzależnienie od alkoholu?

Czy problem alkoholizmu może dotyczyć każdego? Często na ulicach spotykamy się z widokiem pijanego, niezadbanego częściej mężczyzny (chociaż coraz częściej problem ten dotyczny również kobiet) pod wpływem alkoholu, którego potrzeba „napicia się” jest silniejsza niż zaspokojenie podstawowych potrzeb życiowych. Warto uświadomić sobie, że problem nałogu może dotknąć każdego z nas, niezależnie od statusu społecznego czy też wykształcenia. Warto więc przeanalizować to, czy znajdujemy się w grupie tzw. „ryzyka”. Bardzo ważnym czynnikim jest podłoże genetyczne, jeśli w naszym otoczeniu rodzinnym był ktoś, kto borykał się z chrobą alkoholową. Jeśli tak, to należy przyjrzeć się temu, jaki wpływ na nas i nasze życie ma alkohol. Proces pomagający wykryć problem nazywa się AUTODIAGNOZĄ. Jest bardzo ważnym elementem w wykrywaniu nałogu, by wcześnie zacząć ewentualne leczenie. Na tym etapie, należy skupić się, by dostrzec niepopokojące objawy.

Pierwszą kwestią którą musisz rozważyć, jest to, czy jeśli przez dłuższy okres czasu nie masz styczności z alkoholem, czy czujesz że nie jesteś sobą, podświadomie obawiasz się nałogu, bojąc się, że jest on jedynym rozwiązaniem Twoich problemów, uspokojeniem dla wyrzutów sumienia. Obawy te wprowadzają do Twojego życia, niepokój, rozdrażnienie i irytacje, a Twoje myśli, działania podporządkowane są jedynie temu, by zaspokoić potrzebę picia. Nie bez powodu grupy wsparcia, oferują pomoc nie tylko alkoholikom ale także, a może przede wszystkim ich rodzinom, bowiem im łatwiej zwrócić się o pomoc.

autodiagnoza

Alkoholizm destabilizuje życie rodzinne, nie dotyka tylko jednostki, ale całe jej otoczenie. Zastanów się więc, czy mimo próśb ze strony bliskich Ci osób, jednak sięgnąłeś po alkohol ¬- jeśli tak, to znak, że powoli zrzuca z piedestału wartości Twoją rodzinę, by zająć jej miejsce. Warto również pamiętać, że alkohol nie jest substancją potrzebną do funkcjonowania organizmu, przeciwnie, wpływa na niego niekorzystnie. A co z Twoim organizmem, jak on reaguje na spożycie określonych ilości alkoholu? Oczywiście mowa tu nie o lampce wina, czy choćby butelce piwa.

Przemyśl, jaka dawka Ciebie satysfakcjonuje, czy mieści się określonych, zwyczajowych normach? Pora określić Twoje odczucia po spożyciu alkoholu, co się z Tobą dzieje: czy zachowujesz się agresywnie? Masz problem z koordynacją ruchową? Czy potrafisz kontrolować swoje zachowanie i czy zdarza Ci się nie pamiętać tego, co robiłeś poprzedniej nocy? Jeśli na dotychczasowe zagadnienia odpowiedziałeś pozytywnie, to czas przeanalizować Twoją reakcje na brak alkoholu. Pomyśl, jak Twój organizm reaguje na brak alkoholu czy podczas trwania abstynencji. Zastanów się, pod wpływem kogo/czego decydujesz się na przerwę z alkoholem? Czy nie jest tak, że na wstrzemięźliwość alkoholową decydujesz się z własnych pobudek, a po to by uśpić czujność bliskich Ci osób? Jeśli przeanalizowałeś ten tekst, uważasz, że problem dotyczy Cię, zapoznaj się z takimi pojęciami jak leczenie alkoholizmu i jak leczyć alkoholizm. Pamiętaj, że alkoholizm jako choroba podlega leczeniu, nie należy się jej wstydzić.