Najnowsze artykuły

Dlaczego uczniowie po wyleczeniu powinni...

"Ludzie nigdy nie zmieniają się dlatego, że są zagrożeni lub pod przymusem. Nigdy. Zmieniają się, ponieważ widzą coś, co sprawia, że ich życie...

Czytaj Więcej

Uzależnienie od komputera i internetu – czym jest?

Nie brakuje osób, które codziennie spędzają przy komputerze długie godziny. Niemniej jednak, wiele z nich nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest zwyczajnie uzależnionymi od sieci i komputera. Czym jest dokładnie uzależnienie w takim przypadku? Przede wszystkim jest to niekontrolowane korzystanie z komputera i internetu w taki sposób, że powoduje to poważne szkody w życiu zawodowym i osobistym. Z czasem zaniedbujemy nasze obowiązki, co też rodzi kolejne problemy, które z czasem się zwyczajnie nawarstwiają i z biegiem czasu powodują coraz większe problemy.

Podtypy uzależnień związanych z komputerem

Wyróżnić można kilka głównych czynników, na które składa się m.in.:

  • Erotomania internetowa – oglądanie filmów o zabarwieniu erotycznym, pornografii, czy też uczestnictwo w czatach o tego typu tematyce
  • Przeciążenie informacjami – czyli nieodparta chęć stałego pobierania kolejnych informacji, ktoś chce wiedzieć absolutnie wszystko o tym, co się w danym momencie dzieje i nie wyobraża sobie życia bez sprawdzania mediów społecznościowych, czy for
  • Internetowa socjomania – to nic innego jak uzależnienie od internetowych kontaktów społecznych. Osoba uzależniona woli w tym wypadku korzystać z czatów, niż np. wyjść ze znajomymi, czy zobaczyć się z rodziną
  • Uzależnienie od komputera – np. nałogowe granie w gry komputerowe itd.

Co więcej, do tego wszystkiego można dodać również nałogowe przeglądanie blogów. Tak bardzo interesuje nas życie innych, że zapominamy o swoim i to także nie jest dobry znak.

Jak często mamy do czynienia z uzależnieniem?

Wyniki badań jasno wskazują, że około 6% osób na co dzień korzystających z komputera i internetu jest od niego uzależnionym. Co więcej, około 30% wszystkich badanych osób ucieka w cyfrowy świat przed swoimi problemami, co również nie jest w żadnym wypadku dobrym rozwiązaniem.

Zaczyna się wszystko od początkowej fascynacji internetem, natomiast w dalszych fazach pogłębia to nasze odprężenie i zrelaksowanie za każdym razem, kiedy przenosimy się do cyfrowego świata. Świata, gdzie nie ma problemów życia doczesnego, gdzie można po prostu uciec. Niemniej jednak, tworzy to bardzo niebezpieczne patologie, bowiem z czasem osoby uzależnione zaczynają zaniedbywać swoje obowiązki i nawarstwiają im się problemy zawodowe, czy w szkole. Wtedy już trzeba działać.

Coraz więcej osób wpada w pułapkę uzależnienia od internetu i komputera. Warto wiedzieć, że jest to nałóg tak samo niebezpieczny jak palenie papierosów, czy alkohol. Niestety wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawę ze swojego położenia i twierdzą, że ich problem nie dotyczy. Właśnie z tego powodu postanowiliśmy wymienić najczęstsze dowody na to, że u danej osoby uzależnienie od komputera i internetu jak najbardziej można uznać za prawdziwe.

uzaleznienie od internetu

Czym to się charakteryzuje?

Oto najczęstsze objawy uzależnienia od komputera i internetu:

  • Angażowanie się w różne czynności za pomocą komputera, których nie pochwalają znajomi, czy rodzina
  • Próby kontrolowania czasu spędzanego przy komputerze
  • Coraz większe problemy w pracy, szkole, czy innych dziedzinach życia, które spowodowane są zaniedbywaniem swoich obowiązków przez zbyt częste surfowanie w sieci
  • Używanie komputera i internetu jako ucieczkę od swoich prawdziwych uczuć
  • Zaabsorbowanie kupowaniem nowych programów, czy dodatków komputerowych
  • Problemy finansowe, które są spowodowane korzystaniem z komputera i internetu

To tylko z niektórych objawów. Przez niektórych problemy, które wynikają z korzystania z komputera są mocno wyolbrzymione, a przez innych wręcz lekceważone. Bo przecież jak przesiadywanie przed komputerem może mieć się do nałogów takich jak alkohol, czy narkotyki. Tymczasem okazuje się, że internet również może wyrządzić nam wielką krzywdę, o ile nie będziemy potrafili z niego korzystać.

Jak sobie z tym poradzić?

Pierwszym krokiem jest oczywiście zdanie sobie sprawy z tego, że ma się problem. Jeśli w Twoim otoczeniu widzisz osobę, która może być uzależniona od komputera i internetu, to zdecydowanie zalecamy rozmowę z nią, aby jak najszybciej mogła zdać sobie sprawę ze swojego problemu. Oczywiście z góry uprzedzamy, że to nie jest takie łatwe, bowiem zazwyczaj nikt nie widzi w tym nic złego.
Kiedy ten krok zostanie postawiony, to wtedy najlepiej będzie zwrócić się do specjalistycznej poradni, która ma najlepszych psychologów od leczenia uzależnień tego typu. Dzięki temu będzie można wytyczyć już jakiś konkretny kierunek działania. Na pewno nie można się poddawać, bowiem walka z nałogiem czasami może być naprawdę długa. Jednak jak najbardziej warto, bo to się pozytywnie odbije nie tylko na życiu osobistym, ale i zawodowym.