Najnowsze artykuły

Dlaczego uczniowie po wyleczeniu powinni...

"Ludzie nigdy nie zmieniają się dlatego, że są zagrożeni lub pod przymusem. Nigdy. Zmieniają się, ponieważ widzą coś, co sprawia, że ich życie...

Czytaj Więcej

Czym jest seksoholizm?

Żyjemy w czasach , gdzie technologia jest bardzo rozwinięta. Powoduje to nie tylko mnóstwo udogodnień, ale także tworzy nowe problemy. Jednym z takich są uzależnienia. Tak jak wcześniej nie mieliśmy aż takich możliwości, gdyż nie był komputerów czy telefonów dostępnych dla każdego, tak teraz uzależnione są nawet najmłodsze dzieci. Nie potrafią się one obejść bez komputerów, telefonów, tabletów i oczywiście Internetu. Jednak uzależnić można się praktycznie od wszystkiego.

Bardzo często zauważamy oprócz uzależnienia od technologii także nałóg w postaci jedzenia. Dotyczy on najczęściej jedzenia typu fast food oraz słodyczy. Ten problem związany jest z krajami rozwiniętymi. Jednak jest także jeden nałóg, który dotyczyć może zarówno tych bardziej jak i mniej rozwiniętych państw i w większość chorymi są mężczyźni, którzy stanowią 80% uzależnionych. Mowa tutaj o seksoholizmie.

Czym jest seksoholizm?

Jest to taki sam nałóg jak każdy inny, mimo iż dotknąć może osoby dopiero od pewnego wieku-chociaż zdarzają się wyjątki. Mechanizm tego nałogu działa na podobnej zasadzie jak i inne nałogi np. alkoholizm. Erotoman przestaje kontrolować swoje zachowania seksualne. Seksoholik pragnie współżycia coraz częściej i częściej. Najlepiej aby był to stosunek za każdym razem z inną osobą, aby pobudzenie seksualne było coraz większe, gdyż zwykle nie daje mu ono poczucia spełnienia i satysfakcji. Seksoholicy dążą do stanu błogostanu, który jest zbyt ulotny. Złudnie odczuwają oni bliskość i nie tworzą trwałych związków z druga osobą.

Co to jest uzależnienie i jak z niego wyjść?

Seksoholizm może mieć wiele postaci. Może to być zarówno fantazjowanie, seks płatny, zarobkowy, czaty, pornoholizm, gry erotyczne, pedofilia, kazirodztwo, seks z przedmiotami , podglądactwo czy anonimowy seks i nawiązywanie kontaktów z kilkoma partnerami czy partnerkami seksualnymi. Pozbycie się takiego nałogu podobnie jak innych nie należy do łatwych, ale przede wszystkim , Należy zdać sobie sprawę z uzależnienia. Następną kwestią jest kontakt że specjalistą w dziedzinie terapii uzależnień – psychologiem lub seksuologiem. Terapia taka powinna prowadzić do zmiany wzorców zachowań, radzenia sobie z emocjami oraz ich przeżywania. Następnym krokiem, będzie nauka nowej organizacji dnia, a także odbudowywania więzi z osobami najbliższymi z otoczenia. Jeśli chodzi o zdrowie fizyczne osoby na terapii tego typu, bardzo ważne jest , aby zostały wykonane badania pod względem zakażenia wirusem HIV, HCV, kiłą oraz innymi chorobami, które przenoszone są droga płciową.

dłonie w kajdankach

Defekty osobowościowe

Bardzo często osoby uzależnione od seksu mają określone uwarunkowania psychologiczne. Nałóg pochłania całe życie osoby uzależnionej i staje się jego sensem. Seksoholizm może być także sposobem na ukrycie defektów osobowościowych jak np. zbyt niskie poczucie własnej wartości. Jednak ujawniać się to może również u osób, które osiągnęły w życiu bardzo dużo, mają ogromny majątek, ale nie czują z tego powodu satysfakcji. Szukają one okazji, aby kogoś uwieść. Jednak nawet przygody miłosne z najbardziej atrakcyjnymi partnerami nie dają im poczucia spełnienia. Seksoholicy widzą swój problem, starają się go rozwiązać dopiero wtedy, kiedy poniosą jakieś poważne straty, ostaną zarażenia choroba przenoszoną drogą płciową lub też ich nałóg zostanie upubliczniony.

Małe i większe nałogi towarzysza nam każdego dnia. Najczęściej jednak jest to uzależnienie od kawy czy słodyczy. Zwykle nie stanowią one zagrożenia dla nas czy osób żyjących w naszym otoczeniu. Problem zaczyna się pojawiać, kiedy nałóg zaczyna przejmować nad nami kontrolę i uzależniamy się np. narkotyków. W świecie silnie rozwiniętej technologii, uzależnionym można być od bardzo wielu rzeczy. Coraz młodsze osoby są uzależnione od telefonów, tabletów, komputerów oraz innych sprzętów. Są to jednak małe uzależnienia, nie stanowiące zagrożenia dla naszego zdrowia. Ale przy okazji pojawia się coraz więcej uzależnień od narkotyków i alkoholu. Dostęp do takich źródeł jest coraz łatwiejszy dzięki doskonałej komunikacji. Jest jednak jeszcze inny nałóg, który w dzisiejszych czasach zdarza się coraz częściej, jest to seksoholizm.

Przewaga mężczyzn

Okazuje się, że większość uzależnionych od seksu stanowią mężczyźni. Ich przewaga stanowi aż 80 procent. Bardzo popularna formą seksu staje się ten oparty na materiałach z Internetu czyli cyberseks. Ten problem nie dotyczy jednak każdego z tego samego powodu, najczęściej seksoholizm dotyka tych osób, które w okresie dojrzewania były wykorzystywane pod względem seksualnym. Takie osoby nie miały wystarczającego wsparcia i pomocy ze strony bliskich oraz posiadały trudności z uzyskaniem akceptacji. Często też osoby takie nie były odpowiednio wychowywane pod względem seksu , a także doświadczały problemów alkoholizmu.