Najnowsze artykuły

Dlaczego uczniowie po wyleczeniu powinni...

"Ludzie nigdy nie zmieniają się dlatego, że są zagrożeni lub pod przymusem. Nigdy. Zmieniają się, ponieważ widzą coś, co sprawia, że ich życie...

Czytaj Więcej

Dopalacze również są narkotykami - sprawdź ich rodzaje i skutki

Dopalacze mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie i psychikę człowieka. Wiele z tych substancji może prowadzić do depresji, a młodzi ludzie, którzy są uzależnieni, często trafiają do szpitali psychiatrycznych. Może zacząć się niewinnie od jednej substancji, a potem doprowadzić do druzgocących skutków. Uzależniające trucizny są łatwo dostępne w zwykłych sklepach. Rodzice często kupują uzależniające substancje dla swoich dzieci i są przekonani, że dostarczają one dziecku potrzebnej energii.

Cechy charakterystyczne dopalaczy

Dopalacze to substancje psychoaktywne. Można je kupić przez Internet lub w specjalistycznych sklepach. Legal highs zawierają legalne składniki, ale nie są zalecane do użytku. Są one tak samo niebezpieczne jak narkotyki i coraz częściej słyszy się o zgonach spowodowanych legal highs. Młodzi ludzie uwielbiają używać dopalaczy, ale nie wiedzą, co robią.

Projektowane narkotyki (dopalacze) mogą być syntetyczne lub mogą być wyciągami roślinnymi. Często substancje te są mieszane ze sobą. Można je znaleźć w kadzidełkach lub suszonych owocach, fajkach, tabletkach (party pill), proszkach w torebkach i znaczkach do lizania.

BZN (benzylopiperazyna) jest głównym składnikiem dopalaczy. Działa jak amfetamina. BZN może powodować wzrost częstości akcji serca i odwodnienie, co może prowadzić do uzależnienia. TFMPP jest również łączony z BZN.

Ekstrakty roślinne: susz roślinny, liście drzewa mitragyna speciosa (pobudza ośrodkowy układ nerwowy), kratom (wywołuje halucynacje), muchomor czerwony lub plamisty (muchomorek sromotnikowy). Młodzi ludzie często zażywają dopalacze w formie kapsułek, aby wywołać uczucie błogości i euforii. Stosują je również w celu poprawienia swojej kondycji seksualnej i fizycznej podczas intensywnych imprez tanecznych. Najpopularniejszym legal highs w Polsce jest "spice", który można znaleźć w suszu i mieszankach ziołowych.

Rodzaje dopalaczy

Hajs może wywoływać efekty narkotyczne, które są podobne do substancji zakazanych. Producenci starają się jak najwierniej odwzorować działanie narkotyków. Aby obejść zakazy narkotykowe, skład chemiczny legalnych hajsów ciągle się zmienia. Producenci zastępują substancję psychoaktywną analogiem, który ma bardzo podobne działanie i nie został zakazany, gdy prawo zabraniające ich sprzedaży wchodzi w życie. Definicja nielegalnych substancji psychotropowych w Stanach Zjednoczonych, Australii i Nowej Zelandii została rozszerzona, co uniemożliwia taki proceder. Kolejnym problemem prawnym w Polsce jest fakt, że produkty nieprzeznaczone do spożycia nie są regulowane przez Państwową

Inspekcję Farmaceutyczną. Skwapliwie wykorzystują to producenci, którzy rozprowadzają legalne dopalacze w celach "kolekcjonerskich".

Należy pamiętać, że rzadko zdarza się, aby na opakowaniu znajdowała się pełna lista substancji psychoaktywnych zawartych w danym produkcie. Badania wykazały, że istnieje ponad 12 000 możliwych substancji psychoaktywnych.

Legal highs są oparte na substancjach psychoaktywnych, które mogą mieć efekty podobne do narkotyków.

Istnieją trzy rodzaje dopalaczy:

 • Susze i kadzidła ("spice") są zazwyczaj pochodzenia roślinnego i mają działanie podobne do marihuany lub opium. Mogą być palone w fajkach lub jointach i mogą również zawierać wanilinę, THC, kofeinę, eugenol lub wanilinę.
 • Tak zwane "party pills", znane również jako. Tabletki lub proszki, w większości syntetycznego pochodzenia, znane są jako "party pills". Zawierają one środki pobudzające, opioidy i opioidy.
 • Syntetyczne narkotyki można znaleźć w małych pigułkach lub naklejkach do lizania, które zawierają tylko jedną substancję.

Skutki uboczne dopalaczy

Legal highs były do niedawna legalne tylko dla kolekcjonerów, a nie do konsumpcji. Z tego powodu ludzie mieli dostęp do substancji psychoaktywnych, mimo że nie udowodniono ich szkodliwości. Obecnie legalne dopalacze są nielegalne w sprzedaży, przez co trudniej je zdobyć. Pamiętaj, że nawet niewinnie wyglądające pigułki mogą powodować poważne problemy zdrowotne, a nawet śmierć.

Nadal nie wiadomo, co dopalacze mogą zrobić z Twoim ciałem. Ponieważ skład dopalaczy wielokrotnie się zmieniał, trudno jest przewidzieć, jakie będą konsekwencje ich zażywania. Jedna rzecz jest pewna: Legal highs mogą mieć poważne skutki uboczne. Istnieje wiele skutków ubocznych, które legal highs może mieć na ciało, w zależności od tego, jak wrażliwy jesteś.

 • Nudności,
 • bóle głowy
 • zawroty głowy,
 • lęk
 • bezsenność,
 • napady drgawek,
 • Problemy z oddychaniem
 • Zmęczenie
 • Urojenia
 • Napady wściekłości
 • Wysoka gorączka
 • Nadmierne pocenie się
 • Śpiączka
 • wymioty,
 • biegunka,
 • brązowienie skóry.
 • Inne...

Wiele mitów otacza legal highs. Niestety, w te mity najczęściej wierzą młodzi ludzie. Uczniowie gimnazjów i szkół średnich są najbardziej skłonni do używania dopalaczy. Większość młodych ludzi nie wie zbyt wiele o dopalaczach. Te substancje psychoaktywne można łatwo kupić, więc nawet jeśli zamkną się wszystkie sklepy z nimi, będą one nadal dostępne w Internecie. Kampanie informacyjne na temat skutków działania środków psychoaktywnych to świetny sposób, aby uchronić się przed dopalaczami. Po licznych przypadkach śmiertelnych zatruć legalnymi dopalaczami, rozpoczęto kampanię na rzecz zamknięcia sklepów z tymi narkotykami. Według danych Centrum Kryzysowego Ministerstwa Zdrowia, likwidacja punktów sprzedaży dopalaczy doprowadziła do zmniejszenia liczby oddziałów toksykologicznych w Polsce.

napoje energetyczne

Od czego można się uzależnić?

Możliwe jest uzależnienie się zarówno od substancji, jak i od stanu emocjonalnego, który ona wywołuje. Reklamy, propaganda i przyjaciele są często powodem, dla którego młodzi ludzie sięgają po używki. Reklamy, które twierdzą, że produkt poprawi pamięć, sprawią, że młodym ludziom trudno będzie się skoncentrować. Batonik, cukierek lub napój może pomóc wygrać w sporcie. Stymulanty te są popularne wśród młodych ludzi, którzy później zabierają je do swojego codziennego życia i na dyskoteki. Bez chemicznej stymulacji nie czują się wystarczająco silni. W tym miejscu pojawia się tzw. efekt placebo.

Napoje energetyczne

Są dostępne w większości sklepów i nie wzbudzają podejrzeń. Zawierają jednak niewielkie ilości substancji uzależniających. Do tych substancji należą tauryna i guarana. Znana jest guarana, znany brazylijski afrodyzjak, który pobudza i zwiększa sprawność seksualną. Guarana może powodować depresję, zaburzenia lękowe i bezsenność. Tauryna, z drugiej strony, zwiększa metabolizm na krótki czas i daje wzrost energii. Po pewnym czasie może prowadzić do depresji i wyczerpania psychicznego.

Ludzie, którzy odstawiają napoje energetyczne, doświadczają objawów odstawienia, takich jak drgawki, zawroty głowy i inne objawy odstawienia.

Dlaczego sprzedaż dopalaczy jest legalna?

Firmy szybko zmieniają skład swoich produktów, a prawo nie jest w stanie nadążyć z umieszczaniem ich na liście substancji zakazanych. Te substancje psychoaktywne mogą być bardzo szkodliwe dla zdrowia młodego człowieka. Jednym z przykładów jest psychoaktywna substancja pobudzająca. Może on powodować podobne objawy jak amfetamina.

Dziś miliony dolarów wydaje się na używki i reklamę papierosów. W przeszłości miliony wydawano na reklamę alkoholu. Łatwo jest bronić się przed wielkimi koncernami stojącymi za tymi produktami. Wystarczy czytać etykiety i unikać kupowania produktów zawierających szkodliwe substancje.