Najnowsze artykuły

Dlaczego uczniowie po wyleczeniu powinni...

"Ludzie nigdy nie zmieniają się dlatego, że są zagrożeni lub pod przymusem. Nigdy. Zmieniają się, ponieważ widzą coś, co sprawia, że ich życie...

Czytaj Więcej

Dax Shepard i Kristen Bell rozmawiają o trzeźwym rodzicielstwie.

Wychowywanie dzieci jest stresujące. Choć kultura "winnej mamy" jest obecna w Internecie, a satyryczne memy krążą po sieci, to faktem jest, że wielu rodziców pod koniec dnia sięga po kieliszek wina lub drinka. Są jednak tacy, którzy potrafią przenieść to picie na inny poziom. Z badań National Survey on Drug Use and Health wynika, że w latach 2009-2014 około 10 procent amerykańskich dzieci mieszkało w domach, w których przynajmniej jedno z rodziców miało zaburzenia związane z używaniem alkoholu.

"Muszę się skupić na tym, kiedy będzie zwycięstwo.

Choć Dax Shepard i jego żona Kristen Bell otworzyli się na temat wychowywania swoich dwóch córek, 4-letniej Delty Bell i 6-letniej Lincoln oraz tego, jak 15 lat odwyku Sheparda wpłynęło na ich rodzinę.

Wakacje spędzamy prawie wyłącznie z trzema innymi rodzinami, z których wszystkie mają dzieci, i z pewnością w nocy jestem o nie zazdrosny, bo myślę sobie: "Kurwa, tak, chciałbym wypić coś, co wyciszyłoby wszystkich w tym domu" - wyjaśnił Shepard. "Więc wieczorami jestem trochę zazdrosny".

Chociaż wraz z trybem życia bez alkoholu przychodzą poranki bez kaca.

O 6:45, kiedy wszyscy wstajemy, myślę sobie: "O, jestem teraz niesamowity. Czuję się świetnie. A oni są nieszczęśliwi. A na kacu te głosy są trzy razy głośniejsze" - mówi, śmiejąc się. "Muszę więc po prostu skupić się na tym, kiedy jest zwycięstwo, czyli zawsze rano".

Nowa rutyna

Bell powiedziała, że dla niej kończenie dnia alkoholem nie jest częścią rutyny. Jej "winem" jest Netflix i przytulanie Sheparda - mówi. "Nie ma nic złego w tym, że twoje dzieci są stresujące i irytujące. Dobrze jest znaleźć czas dla siebie" - mówi Bell. "Ale dla mnie to niekoniecznie oznacza alkohol".

Choć Bell pije od czasu do czasu, zauważyła, że rodzicielska kultura picia nie jest częścią jej codziennego życia.

"Meme o winie to bardzo zabawna rzecz. Przypuszczam, że odbieram to jako uogólnione "dzieci są stresujące". Ja osobiście nie piję wina codziennie, ale moim winem jest Netflix i przytulanie się do mojego męża lub nasza randka" - powiedziała Bell.

Aktorka The Good Place zauważyła jednak, że relaksuje się w inny sposób, który nie wymaga picia alkoholu.

Memy o winie są dla mnie bardzo uniwersalne, ponieważ oznaczają: "Pamiętaj, że jesteś dorosła. Jeśli twoje dzieci są niepokojące i denerwujące, to w porządku. Dobrze jest poświęcić czas sobie" - dodaje Bell. "Jednak dla mnie nie oznacza to w zasadzie nigdy picia alkoholu".

"Straciłam przywilej picia".

Dla Sheparda wytrzeźwienie było niezwykle ważne. W wywiadzie dla Playboya z 2012 roku aktor ujawnił, że w wieku od 18 do 29 lat był nałogowym palaczem, pijakiem i narkomanem. "Uwielbiałem się naćpać - piłem, brałem kokainę, opiaty, marihuanę, tabletki odchudzające, przeciwbólowe, wszystko" - wspominał w wywiadzie. Jednak 15 lat temu aktor postanowił zmienić swoje życie.

Dziś Bell twierdzi, że ani ona, ani jej mąż nie czują presji, by pić, gdy robią to przyjaciele lub rodzina.

"Dobrą rzeczą jest to, że mój mąż wykonał większość pracy związanej z trzeźwością, a jeśli naprawdę wykonujesz tę pracę, to mam nadzieję, że pewnego dnia nie wyzwolą cię ludzie pijący wokół ciebie" - wyjaśnia. "Dax nigdy nie reagował na ludzi pijących w jego otoczeniu. W rzeczywistości nasi przyjaciele są zazwyczaj na to wyczuleni i pytają mnie: "Czy mogę sobie nalać drinka?". A Dax zauważa to i mówi: "O nie, słuchaj, ja straciłem przywilej picia, ale ty nie straciłeś swojego przywileju. Myślę, że powinieneś się napić." Więc mam dużo szczęścia.

Tak wspierająca się para, jaką są Shepard i Bell, to nie jest ich pierwszy raz, kiedy otwierają się na siebie nawzajem w wywiadzie i mediach społecznościowych. W zeszłym roku Bell zamieściła na Instagramie wpis upamiętniający 14 lat trzeźwości jej męża.