Najnowsze artykuły

Dlaczego uczniowie po wyleczeniu powinni...

"Ludzie nigdy nie zmieniają się dlatego, że są zagrożeni lub pod przymusem. Nigdy. Zmieniają się, ponieważ widzą coś, co sprawia, że ich życie...

Czytaj Więcej

Dlaczego uzależnienie jest postępujące i zawsze będzie

Jeśli byłeś na leczeniu to niewątpliwie słyszałeś zdanie "uzależnienie jest chorobą postępującą".

Jeśli jesteś nieleczonym uzależnionym, bez wątpienia przekonasz się, jak bardzo jest to prawda... w ten czy inny sposób.

Zacznijmy od słonia w pokoju. Na potrzeby tego artykułu nie będziemy zajmować stanowiska na temat tego, czy uzależnienie jest chorobą, czy nie. Większość specjalistów zgadza się, że tak, niektórzy nie zgadzają się z koncepcją choroby. Niezależnie od stanowiska, uważamy, że ten artykuł będzie miał znaczenie dla progresji uzależnienia.

Amerykańskie Towarzystwo Medycyny Uzależnień definiuje uzależnienie jako:

"Uzależnienie charakteryzuje się niezdolnością do konsekwentnego powstrzymywania się od picia, upośledzeniem kontroli zachowania, łaknieniem, zmniejszeniem rozpoznawania istotnych problemów ze swoimi zachowaniami i relacjami interpersonalnymi oraz dysfunkcyjną reakcją emocjonalną. Podobnie jak inne choroby przewlekłe, uzależnienie często wiąże się z cyklami nawrotów i remisji. Bez leczenia lub zaangażowania w działania związane z powrotem do zdrowia, uzależnienie ma charakter postępujący i może prowadzić do niepełnosprawności lub przedwczesnej śmierci."

Możesz się zastanawiać, co mają na myśli mówiąc, że jest to choroba postępująca?

Krótka wersja - bez leczenia, uzależnienie nigdy nie staje się lepsze. Zawsze się pogarsza.

Nie martw się. Pomożemy Ci. Zadzwoń pod numer 866-207-7436

.Są anomalie w tym równaniu. Są ludzie, którzy zauważyli, że narkotyki i alkohol mają negatywny wpływ na ich życie i znaleźli sposób, aby doprowadzić go pod kontrolą. Znam niektórych z tych ludzi.

Większość aktywnych uzależnionych nie jest w stanie kontrolować swojego używania.

Jak dokładnie uzależnienie się pogłębia?

Najlepsza odpowiedź na to pytanie leży prawdopodobnie w twoim osobistym doświadczeniu.

Jeśli jesteś na odwyku, postawiłbym pieniądze, że możesz osobiście zaświadczyć, że twoje uzależnienie pogarsza się z czasem. Można to pokazać na wiele sposobów.

  1. Musiałeś pić lub używać coraz więcej, aby poczuć pożądany efekt
  2. Używałeś lub piłeś coraz częściej
  3. Robiłeś coraz bardziej przerażające rzeczy, aby uzyskać efekt.
  4. Twoja sytuacja finansowa i życiowa pogarszała się z czasem
  5. Twoje relacje z czasem uległy pogorszeniu

Wszystko w twoim życiu będzie się pogarszać z czasem, kiedy twoje uzależnienie będzie się stopniowo pogarszać.

Jeśli możesz poświadczyć, że któreś z tych stwierdzeń jest prawdziwe, cóż... dowód jest w puddingu.

Czy uzależnienie wpływa stopniowo na umysł i ciało?

Tak.

W tej kwestii nie musisz polegać na doświadczeniu. Istnieją niezliczone badania, które pokazują złe skutki wszystkich narkotyków w czasie i jak stopniowo przypisują się do spadku psychicznego i fizycznego samopoczucia.

Żaden narkotyk - nawet marihuana - nie ma długoterminowego pozytywnego wpływu na twoje zdrowie. *przepraszamy Colorado*

Wymieńmy tylko kilka

  1. Alkohol niszczy enzymy wątrobowe, nerki i może nawet prowadzić do stanu zwanego "zespołem Wernicke-Korsakoffa".
  2. Heroina i inne opiaty całkowicie zniszczą twoje ciało, na więcej sposobów niż jeden.
  3. Kokaina i metamfetamina mogą spowodować trwałe szkody psychiczne.
  4. Xanax może pogorszyć stan lęku, gdy nie jest już używany.
  5. Marihuana powoduje utratę pamięci i uszkodzenie płuc.

Czy są jakieś sposoby na obejście tego problemu?

Nie.

Tym właśnie jest uzależnienie. Nie ma żadnych sposobów na oszukiwanie. Kiedy uzależnienie ma cię w swoich szponach, nie będzie lepiej. Przykro mi, że muszę ci to powiedzieć.

To może być bardzo frustrujące. Mamy do czynienia z ludźmi (zwłaszcza młodymi), którzy szukają pomocy. Oni wzywają kiedy oni są zdesperowani i w tamtym czasie są gotowi zrobić wszystko. Dostajemy je ustawić do obiektu lub doradcy i następnego dnia (zwykle po ich nie są już w wycofaniu i miał dobry posiłek) nie chcą już pomocy.

Wiele razy słyszymy odpowiedzi takie jak...

-"Muszę mieć wszystko pod kontrolą",
"Miałem tylko słaby moment
",

"Czuję się o wiele lepiej, zamierzam się pozbierać

".

Niewiele możemy dla nich zrobić w tym momencie. Nigdy nie przekonamy kogoś, czy jest uzależniony, czy nie, ale może to być dla nas naprawdę łamiące serce, ponieważ wiemy to, czego on nie wie. Wiemy, że będzie z nimi tylko gorzej i mamy nadzieję, że otrzymają pomoc, zanim umrą.

Każdy ma inną historię, ale widzimy kilka wzorów w ludziach, z którymi rozmawiamy.

Zazwyczaj ludzie zaczynają w wieku kilkunastu lat. Mogą zacząć od palenia papierosów i kradzieży piwa od swoich rodziców. Pewnego dnia mogą wziąć jointa. Rok później może eksperymentują z czymś nieco trudniejszym. Przechodzą do czegoś bardziej intensywnego. Może po raz pierwszy spróbują kokainy lub środków przeciwbólowych. Podoba im się to, ale w końcu to po prostu nie wystarcza.

Zaczynają brać silniejsze narkotyki i biorą je częściej. Kiedy są w fazie odstawienia, piją aż do utraty przytomności, aby pomóc sobie z objawami odstawienia.

Zaczynają kraść. Robią wszystko dla pieniędzy, dla kolejnego haju. W aktywnym uzależnieniu ludzie robią rzeczy, o których nigdy by nie pomyśleli, że mogą je zrobić.

Gdzieś po drodze granica zostaje przekroczona. Niewidzialna linia, która oddziela osobę pijącą rekreacyjnie od osoby uzależnionej. Jest taki tandetny slogan, który zawsze mi się kojarzył.

"Możesz zamienić ogórka w ogórka, ale nie możesz zamienić ogórka z powrotem w ogórka". Uzależnieni są ogórkami, nigdy nie mogą się cofnąć.

Jak ze wszystkim w życiu, jest milion różnych punktów widzenia na ten temat. Na ogół nie zajmujemy zdecydowanego stanowiska w sprawie wielu punktów widzenia, ponieważ nie mamy interesu w byciu w komisji debat. Większość z tego, co piszemy i relacjonujemy, opiera się na naszym własnym doświadczeniu i dlatego nie można z tym polemizować.

Nasze doświadczenie mówi nam, że uzależnienie jest postępujące. Uzależnienie zawsze będzie postępować. Bez pomocy będzie się tylko pogarszać.

Z pomocą jednak może się okazać, że Twoje uzależnienie zmieni się w jedną z Twoich mocnych stron. Może się okazać, że lekcje, których nauczył cię nałóg i powrót do zdrowia, ukształtowały cię jako osobę i sprawiły, że jesteś specjalnie przygotowany do pomagania innym ludziom w potrzebie.

Jeśli się z tym zgadzasz lub jeśli uważasz inaczej, chętnie poznamy Twoje stanowisko. Nie zapomnij się podzielić i zostawić komentarza!