Najnowsze artykuły

Program 12 kroków dla współuzależnionych

Bycie wsparciem dla osoby uzależnionej to wyzwanie pełne emocji i stresu. Współuzależnienie to niezwykle trudna sytuacja, z którą zmaga się...

Czytaj Więcej

Hazard - co to jest i jak leczyć uzależnienie od hazardu

Uzależnienie od hazardu może być poważnym stanem. Istnieje wiele rodzajów uzależnienia od hazardu. Hazard może być grany na automatach, w ruletkę lub pokera. Może również obejmować uzależnienia od innych gier. Jest to poważny problem dla tych, którzy wydają fortunę grając na loterii, dzwoniąc na numery audio-telefoniczne lub wysyłając kompulsywne smsy. Uzależnienie od hazardu może zacząć się niewinnie. Patologiczny hazard jest zaburzeniem nawyków i popędów, które nazywa się psychopatologią. Jak można leczyć uzależnienie od hazardu?

Czym jest uzależnienie od hazardu?

Uzależnienie od hazardu ma zawsze niewinne początki. Często zaczynają się od jednej próby. Pierwszy sms, pierwszy telefon i pierwsza gra. Za drugim razem, wciąż niewinnie. Dopiero później staje się to ciągiem nie do zatrzymania. Hazardzista wierzy, że ma nad tym kontrolę i że może przestać grać.

Hazardem rządzą te same mechanizmy, co uzależnieniem od alkoholu. Hazard jest często motywowany praktycznymi potrzebami, takimi jak chęć poprawienia swojej sytuacji finansowej lub zdobycia pieniędzy. Inni grają, bo czują potrzebę podniesienia poziomu adrenaliny. Tak zwana "żyłka hazardzisty" jest dla nich szczególnie silna.

Szczególnie niebezpieczne są silnie uzależniające gry na audiotele i automatach. Łatwe pieniądze mogą kusić banalnymi pytaniami, na które odpowiedzi znają nawet dzieci.

Wystarczy jedna wygrana, aby potwierdzić możliwość wygranej. Wygrana zdarza się bardzo rzadko. Częściej się przegrywa. Traci się więcej pieniędzy. Nie ma gotówki. Zamiast tego przegrywa się coraz więcej i więcej.

Hazardziści mogą stracić wszystkie swoje oszczędności. Oni rzadko grają. Zazwyczaj są na czerwono przez większość czasu. Hazard, podobnie jak alkoholizm, może powodować cierpienie całej rodziny. To nie jest pojedyncza choroba. To może zniszczyć uzależnionego i jego bliskich.

Jak rozpoznać uzależnienie od hazardu

Najczęściej to rodzina i bliscy zauważają, że ktoś ma problem z hazardem. Osoba uzależniona może nie być w stanie dostrzec problemu i reagować złością na wszelkie próby przekonania jej do zmiany. Stosunkowo łatwo jest komuś rozpoznać uzależnienie. Trudniej jest jednak przekonać go, że powinien poszukać terapii.

Te objawy są wymagane do zdiagnozowania zaburzeń hazardowych zgodnie z DCR-10.

  • Dwa lub więcej epizodów w ciągu ostatniego roku
  • Hazard nie jest opłacalny, ale trwa pomimo dyskomfortu
  • Niezdolność do kontrolowania swojej siły woli i intensywne pragnienie hazardu
  • zaabsorbowanie myślami i wyobrażeniami na temat gry i otaczających okoliczności.

jednoręki bandyta / uzaleznienie od hazardu

Jak leczyć uzależnienie od hazardu

Leczenie uzależnienia od hazardu jest podobne do leczenia innych uzależnień. Hazardziści muszą uznać, że są chorzy. Sytuacja będzie wyglądała na patologiczną, jeśli nią nie jest. Każda wygrana, nieważne jak mała, motywuje hazardzistów do dalszego uprawiania hazardu.

Przegrana może prowadzić do utraty poczucia własnej wartości i utraty kontroli. Hazardzista czuje potrzebę zemsty i wyrównania strat.

Uzależnieni lubią przegrywać, wbrew pozorom. Dlatego też kontynuują grę. Uzależnienia od hazardu mogą być również nazywane uzależnieniami od napięcia.

Patologiczny hazard może prowadzić do kłopotów finansowych, zerwania więzi rodzinnych i poważnych konsekwencji. Kompulsywni hazardziści są skłonni popaść w długi, aby odegrać się lub wygrać więcej. Mogą nawet podejmować próby samobójcze po przegranej.

Uzależnieni nie chcą zaakceptować rzeczywistości. Hazardzistom można pomóc w przezwyciężeniu uzależnienia od hazardu poprzez zaakceptowanie faktu, że są chorzy. Leczenie uzależnienia od hazardu może pomóc osobom wydostać się z ich świata fantazji, w którym hazard jest głównym celem.

Hazardziści odczuwają emocjonalną niepewność. Hazardziści mają silne poczucie działania, ponieważ uprawiają hazard. Nie są pasywni z tego powodu. Mogą zobaczyć wyraźnie w ich umysłach.

Uzależnieni są również niedojrzali. Wierzą, że mogą osiągnąć wszystko, nie wkładając w to żadnego wysiłku. Jeśli borykasz się z tym problemem bądź twoi bliscy to skorzystaj z pomocy ośrodka terapii uzaleznień. Osoby uzależnione potrzebują wsparcia. Największy wpływ na pomoc chorym ma rodzina.