Najnowsze artykuły

Dlaczego uczniowie po wyleczeniu powinni...

"Ludzie nigdy nie zmieniają się dlatego, że są zagrożeni lub pod przymusem. Nigdy. Zmieniają się, ponieważ widzą coś, co sprawia, że ich życie...

Czytaj Więcej

Zacznij żyć na nowo

Wielu uzależnionych i alkoholików (w tym ja) ma trudności z radzeniem sobie w życiu po wytrzeźwieniu. Nie mówię tu o utracie kuli u nogi (narkotyków i alkoholu), ale o niektórych umiejętnościach życiowych, które zignorowali. Mówię też o niektórych złych wyborach życiowych, których dokonali.

Przez długi czas osoby uzależnione/alkoholicy zachowują się w sposób, który sprzyja tylko ich uzależnieniu. To zachowanie zaczęło się w dniu, w którym zaczęli się uzależniać. Pierwszą rzeczą, która przychodzi mi na myśl jako przykład takiego zachowania, jest nieuczciwość w celu podtrzymania uzależnienia. Mogę szczerze powiedzieć, że przez dwa lata rzadko, jeśli w ogóle, mówiłem całą prawdę.

Innym charakterystycznym zachowaniem jest pozbawianie się wszelkich obowiązków z wyjątkiem tych, które są niezbędne do przeżycia. Osobiście porzuciłem prawie wszystkie obowiązki, które można było zignorować. Przestałem płacić rachunki na czas (lub w ogóle). Rzadko chodziłem na zakupy spożywcze. Nigdy nie kupowałem nowych ubrań. Nigdy nie dbałem o higienę osobistą. Przestałem komunikować się z ludźmi i nie odbierałem telefonu. Nigdy nie miałem żadnych planów poza realizacją recept i codziennymi wizytami w sklepie monopolowym.

Czas z dala od życia

Utrzymanie uzależnienia wymaga ogromnych zasobów i czasu. Przyjrzyjmy się życiu osoby uzależnionej/alkoholika. Przede wszystkim musisz ukrywać swoje uzależnienie najlepiej, jak potrafisz. Jeśli jesteś alkoholikiem, dbasz o to, by alkohol był zawsze pod ręką. Musisz ukrywać tę rezerwę przed innymi, ciągle szukając nowej kryjówki. Musisz kontrolować ilość przyjmowanego alkoholu, aby pozostać w stanie nietrzeźwym. Jeśli nie będziesz kontrolować spożycia alkoholu, będziesz mieć niekontrolowane dreszcze. Aby ukryć swoje nadużywanie alkoholu, trzeba nawet chodzić do różnych sklepów monopolowych.

Do tego dochodzą oczywiście utraty przytomności i pijackie zachowania, które pochłaniają Twoje życie. Nie mam pojęcia, co mogłem zrobić podczas niektórych z tych wyłączeń.

Osoby uzależnione mają jeszcze inne problemy z utrzymaniem swojego nałogu. Po pierwsze, jest to nielegalne, więc trzeba kontaktować się z ludźmi i dokonywać transakcji narkotykowych, za które można zostać aresztowanym. Do tego dochodzi kwestia stałego zaopatrzenia, co może powodować konieczność szukania połączenia. Już samo to może pochłonąć wiele godzin z Twojego życia. Do tego dochodzi czas podróży w celu zdobycia nielegalnych narkotyków. Narkotyków nie sprzedaje się w Seven Eleven.

Nieuniknione są też problemy prawne, które wiążą się z uzależnieniem od narkotyków i alkoholu. Przestępstwa związane z narkotykami i oskarżenia o jazdę po pijanemu. Niektórzy mają też inne problemy prawne, takie jak kradzieże, przemoc i oskarżenia o oszustwa.

Ostatecznie alkoholicy izolują się od innych. Dlaczego? Cóż, szczerze mówiąc, śmierdzisz, cuchniesz i nikt nie chce przebywać w twoim towarzystwie.

Uzależnieni zazwyczaj trzymają się w małych grupach, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i kontakt z innymi. Poza tym, zawsze zdarza Ci się przysypiać.

Wszystkie te problemy związane z uzależnieniem wymagają poświęcenia ogromnej ilości czasu. Jest to czas, który mógłbyś przeznaczyć na rozwój osobisty, zarówno duchowy, jak i finansowy. Zamiast tego pogrążasz się we wraku, jaki powoduje uzależnienie.

Powrót do pracy nad sobą

Podjęcie zobowiązania do zerwania z nałogiem to tylko pierwsza z wielu rzeczy, które wymagają uwagi. Uzależnieni i alkoholicy porzucili swoje życie w wielu kluczowych obszarach. To zaniedbanie sprawiło, że wiele aspektów ich życia wymaga przebudowy.

Jedną z pierwszych rzeczy, które musiałem odbudować, były moje relacje z rodziną. Nie byłem zsynchronizowany z nikim, kogo znałem, a w szczególności byłem wyobcowany z najbliższej rodziny. To sprawia, że żyję w samotności.

Nawiązywanie kontaktów z rodziną i przyjaciółmi wydaje się rzeczą łatwą do zrobienia, ale dla mnie nie było. Próby ponownego nawiązania kontaktu bywały kłopotliwe, głównie dlatego, że emocjonalnie chowałem się przed wszystkimi. Nie zdawałem sobie z tego sprawy, dopóki nie zacząłem nawiązywać kontaktów. Samo publiczne wychodzenie w trzeźwości wywoływało we mnie poczucie zwątpienia i niepokoju. Gdziekolwiek się pojawiłem, czułem, że wszyscy wiedzą, że jestem alkoholikiem. Wiem, że to brzmi szalenie, ale to była dla mnie rzeczywistość.

Po wyjściu z odwyku zacząłem dostrzegać, jak wiele pracy jest przede mną. Miałem rachunki do zapłacenia. Mój kredyt był zagrożony. Nie miałem samochodu, bo kilka miesięcy temu go rozwaliłem. Moje zdrowie było wielkim problemem z powodu szkód, jakie sobie wyrządziłem. To są niepokojące rzeczy, ale najgorsze było poczucie, że...

Jak mam przywrócić moje życie na właściwe tory?

Zrób listę

Myślę, że najlepszą rzeczą, jaką postanowiłem zrobić w związku z moją sytuacją, było zrobienie listy. Czułam się przytłoczona i zrobienie listy priorytetów było najlepszym podejściem.

Pierwszym punktem na mojej liście było utrzymanie mojej duchowej strony. Każdego ranka starałem się nawiązać kontakt z moją siłą wyższą. Bez mojej siły wyższej nic nie udałoby się zrobić.

Każdy uzależniony i alkoholik ma swój własny zestaw problemów i okoliczności, którymi musi się zająć. Najlepszym sposobem jest zrobienie listy, uporządkowanie i ustalenie priorytetów rzeczy, które wymagają naprawy.

Dla wielu osób lista ta może być bardzo długa, a rozwiązanie wszystkich problemów może zająć lata. W tym miejscu siła wyższa może pomóc w utrzymaniu koncentracji.

Kluczem do ułożenia sobie życia na nowo jest cierpliwość. Nie da się wszystkiego naprawić w ciągu jednego dnia, tygodnia, miesiąca czy nawet roku. Możesz to zrobić. Możesz przebrnąć przez cały ten chaos i iść naprzód.

Miej wiarę, organizuj się, ciężko pracuj, a z każdym dniem życie będzie coraz lepsze.