Najnowsze artykuły

Dlaczego uczniowie po wyleczeniu powinni...

"Ludzie nigdy nie zmieniają się dlatego, że są zagrożeni lub pod przymusem. Nigdy. Zmieniają się, ponieważ widzą coś, co sprawia, że ich życie...

Czytaj Więcej

Jaka jest przyszłość odzysku?

Jak powiedział kiedyś Bob Dylan "The times they are a changin". Ta piosenka wprowadziła w tamtym czasie wiele niepokoju wśród starszego pokolenia. Dlaczego? Ponieważ zmiana jest przerażająca, zwłaszcza gdy jesteś w miłej wygodnej rutyny, która działa dla Ciebie. Ale rzeczy zmieniają się, jak mówimy w świecie odzysku.

Uzależnienie od narkotyków nie jest już postrzegane jako szkielet w szafie. Odzyskiwanie staje się coraz bardziej zrozumiałe, ze względu na fakt, że każdy zna kogoś z problemem narkotykowym lub alkoholowym. Z każdym dniem coraz więcej młodych ludzi trafia na odwyk. Co ważniejsze, coraz więcej młodych ludzi zostaje.

Naiwne jest myślenie, że społeczności zajmujące się odzyskiwaniem mogą pozostać wierne swoim sposobom zachowania tajemnicy i anonimowości. Nie oznacza to, że każdy powinien opowiadać światu o osobistych historiach, które słyszy na spotkaniach lub w prywatnych grupach. Chodzi o to, że ludzie coraz rzadziej wstydzą się swojej skostniałej przeszłości. Z mojego doświadczenia wynika, że coraz więcej osób akceptuje swoje miejsce w społeczności zdrowienia. Rzadko widzę ludzi chwalących się tym, że są trzeźwi, ale nie widzę też wielu trzymających to w tajemnicy. Młodzi mężczyźni i kobiety coraz swobodniej dzielą się swoimi historiami i swoją trzeźwością.

A co z anonimowością?

Stowarzyszenia 12 kroków nadal są wiodącym na świecie źródłem informacji dla tych, którzy chcą znaleźć lub utrzymać swój powrót do zdrowia. Nie widzę, żeby te wspólnoty odchodziły gdziekolwiek, ale przewiduję, że nastąpią pewne zmiany w kulturze 12 kroków. Faktem jest, że to nowe pokolenie odzyskanych uzależnionych działa na innych zasadach niż te, które ukształtowały wewnętrzną pracę i ideały w czasie, gdy Bill W i Dr Bob założyli Anonimowych Alkoholików. Media społecznościowe, szybkie drogi komunikacji i nowe idee naprawdę zmieniają sposób, w jaki postrzegamy anonimowość i tradycje. Ten artykuł nie zamierza zająć stanowiska w tych sprawach, raczej po prostu wskazujemy na fakt, że istnieją.

Wierzę, że AA będzie nadal pomagać milionom ludzi przez długi czas. Nie ma powodu, aby myśleć, że ta nowa globalna sieć utrudni popularność AA. Należy jednak zauważyć, że wskaźniki sukcesu AA (i innych wspólnot 12 kroków) drastycznie spadły od czasu jego powstania w 1935 roku. Istnieje wiele spekulacji na temat tego, dlaczego tak się dzieje.

Dlaczego tak się dzieje?

Co z mediami?

Nigdy wcześniej tak wielu celebrytów i osób publicznych nie wypowiadało się publicznie na temat swojej trzeźwości. Muzycy i celebryci zawsze mieli ogromny wpływ na społeczeństwo. Te osoby publiczne mogą kształtować modę, opinię publiczną i wiele innych cech społecznych. Nie ma powodu, aby sądzić, że w przypadku odwyku jest inaczej. Im więcej i więcej osób publicznych, które ujawniają się o swoim wyzdrowieniu i pozytywnym wpływie, jaki ma ono na ich życie, tym "fajniejsze" stanie się wyzdrowienie. Wraz z pojawieniem się trzeźwych marek odzieżowych, muzyki, która celebruje trzeźwość i celebrytów składających publiczne oświadczenia, tym bardziej będzie to miało wpływ na młodzież w Ameryce i na świecie.

Odzyskanie staje się cool. Co może być fajniejsze niż bycie szczęśliwym, udanym, zadowolonym i pozytywnym? Subkultura odzysku powoli przenika do mediów głównego nurtu. Pozytywność rozprzestrzenia się, a ja nie będę zaskoczony, aby zobaczyć ruch nadal rosnąć i zyskać popularność.

Co to oznacza dla naszego społeczeństwa

Nie ma już nic do ukrycia. Teraz, kiedy społeczeństwo zaczyna rozumieć uzależnienie jako chorobę, jest więcej akceptacji i empatii dla osób dotkniętych tym problemem. Nie oszukujmy się, narkotyki i osoby uzależnione niszczą wszystko. Używanie narkotyków wciąż wzrasta i naprawdę nie widać końca. Używanie heroiny rośnie, farmaceutyki stają się epidemią, a alkoholizm nadal szaleje. Wzrost nadużywania narkotyków jest jednym z powodów, dla których wzrasta ilość młodych ludzi dołączających do ruchu odzyskiwania. W sumie, różnica będzie taka, że ci, którzy znajdą wyzdrowienie, nie będą już ukrywać się w cieniu.

Odzyskiwanie przenika wszystkie aspekty naszego społeczeństwa.

"Jeśli Twój czas dla Ciebie , jest warty oszczędzenia to lepiej zacznij pływać, albo zatoniesz jak kamień, bo czasy się zmieniają".