Najnowsze artykuły

Dlaczego uczniowie po wyleczeniu powinni...

"Ludzie nigdy nie zmieniają się dlatego, że są zagrożeni lub pod przymusem. Nigdy. Zmieniają się, ponieważ widzą coś, co sprawia, że ich życie...

Czytaj Więcej

Podstawy zespołu ostrego odstawienia narkotyków

Detoks od uzależnienia od alkoholu lub narkotyków jest nieopisanie trudny. Po przejściu przez niego, jesteś szczęśliwy wiedząc, że najgorszy ból fizyczny jest ponad. Detoks nie jest małym osiągnięciem w żaden sposób. Niestety, koniec detoksu nie musi oznaczać końca odstawienia. Większość alkoholików i uzależnionych będzie następnie doświadczyć pewnego stopnia Post Acute Withdrawal Syndrome (PAWS).

PAWS ma szeroki zakres objawów, i będzie miał wpływ na każdą osobę inaczej. Nasilenie będzie zależało od poziomu uzależnienia i tego, jak wiele szkód zostało wyrządzonych w systemie nerwowym w trakcie trwania uzależnienia. Większość uzależnionych doświadcza PAWS bezpośrednio po detoksie, a objawy zwykle osiągają szczyt około trzech do sześciu miesięcy później. Jednak PAWS może trwać do dwóch lat, a czasem nawet znacznie dłużej. PAWS ma tendencję do najdłuższego trwania w najbardziej ekstremalnych, długotrwałych przypadkach uzależnienia oraz u osób powyżej 55 roku życia.

Istnieje sześć głównych objawów Post Acute Withdrawal Syndrome:

Trudności z jasnym myśleniem - takie jak kłopoty z rozwiązywaniem problemów, rozumowaniem, przetwarzaniem myśli i koncentracją.

Trudności z zarządzaniem stresem - takie jak kłopoty radzenie sobie ze stresem lub nawet rozpoznaniem go.

Trudności z zarządzaniem emocjami - takie jak odczuwanie skrajnych emocji, nadmierne reagowanie, depresja, uczucie odrętwienia lub niedostateczne reagowanie.

- takie jak bezsenność, bezdech senny, spanie zbyt długo lub niemożność utrzymania regularnego cyklu snu.

Trudności z koordynacją fizyczną - takie jak problemy z utrzymaniem równowagi, drobnymi umiejętnościami motorycznymi, koordynacją ręka-oko i refleksem.

Trudności z pamięcią - takie jak utrata pamięci krótkotrwałej lub długotrwałej.

Jeśli jesteś uzależniony we wczesnym okresie zdrowienia, który doświadcza któregoś z poniższych objawów, prawdopodobnie cierpisz na PAWS. Ale nie jesteś bezsilny wobec tych objawów. Zarządzanie PAWS jest ważną częścią wczesnego powrotu do zdrowia. Oto kilka rzeczy, które mogą pomóc złagodzić wstrząsy wtórne

Twój system wsparcia - może pomóc Ci ustabilizować swoje uczucia. Rozmawiaj z zaufanymi przyjaciółmi, rodziną, sponsorem i innymi wspierającymi osobami, które pomogą ci przepracować trudności.

Ochrona siebie - przed zagrożeniami dla twojej trzeźwości jest kluczowa dla przejścia przez PAWS.

Właściwe odżywianie - i zrównoważona dieta o niskiej zawartości cukru, tłuszczu i kofeiny pomoże zmniejszyć objawy PAWS.

Regularne ćwiczenia - również pomogą zmniejszyć PAWS i złagodzić napięcie.

Doradztwo, czy to indywidualne, grupowe, lub oba, pomoże Ci poradzić sobie z problemami i utrzymać połączenie z celami w odzysku.

Edukowanie się na temat PAWS, uzależnienia i powrotu do zdrowia w każdy możliwy sposób pomoże Ci zachować perspektywę na objawy, których doświadczasz.

Zrównoważone Życie jest ważne dla każdego. Jeśli starasz się jak najlepiej zachować dobrą równowagę i stabilność w swoim życiu, będziesz lepiej radzić sobie z objawami PAWS.

To może być niezwykle frustrujące, aby doświadczyć PAWS, a to może nawet sprawić, że kwestionujesz swoje pragnienie lub zdolność do trzymania się z odzysku. To normalne, aby czuć się w ten sposób, ale ważne jest, aby przeforsować PAWS i zdać sobie sprawę, że będzie poprawić się w czasie. Tak długo, jak długo będziesz wykorzystywać różne metody radzenia sobie, sprawy będą się poprawiać. Sober Nation, jakie są niektóre z rzeczy, które pomagają Ci radzić sobie z PAWS?