Najnowsze artykuły

Dlaczego uczniowie po wyleczeniu powinni...

"Ludzie nigdy nie zmieniają się dlatego, że są zagrożeni lub pod przymusem. Nigdy. Zmieniają się, ponieważ widzą coś, co sprawia, że ich życie...

Czytaj Więcej

Czy cukier jest oryginalnym narkotykiem?

Dr Robert Lustig, emerytowany profesor endokrynologii dziecięcej na UC San Francisco, powiedział: "Cukier jest alkoholem dla dzieci". Eric Clapton, zapytany przez Eda Bradleya z programu 60 Minutes, czy jego uzależnienie od narkotyków zaczęło się od heroiny, odpowiada: "Nie, wszystko zaczęło się od cukru. Kiedy miałem pięć czy sześć lat, wpychałem sobie cukier do gardła, cukier w chlebie i maśle, słodycze, napoje gazowane - używałem go, żeby zmienić swoje samopoczucie".

Cukier jako narkotyk

Od czasu, gdy pięć lat temu 90-minutowy wykład dr Lustiga na temat fruktozy stał się viralem (obecnie ma około 8 milionów wyświetleń), nauka o wpływie cukru na mózg i jego układy nagrody zaczęła pracować na najwyższych obrotach.

Wielu naukowców, w tym dr Lustig, porównywało cukier i jego wpływ na mózg, zwłaszcza u dzieci (co jest jego specjalnością od ponad 20 lat), z twardymi narkotykami.

Wydaje się, że wszyscy wiemy, jak cukier wpływa na nasz organizm. Wiemy o przybieraniu na wadze, cukrzycy i dziesiątkach innych chorób, które są związane ze zbyt dużym spożyciem cukru i prowadzą do uzależnienia od niego.

Mniej znany, lub dopiero teraz podawany do publicznej wiadomości, jest wpływ cukru na mózg.

Niektórzy naukowcy nazywają obecnie Alzheimera cukrzycą 3! Wskazując na związek z wysokim odsetkiem chorych na cukrzycę, u których rozwija się choroba Alzheimera.

Czy istnieje związek między używaniem przez nas cukru a zaburzeniami związanymi z używaniem substancji?

Czy cukier naprawdę może być oryginalnym narkotykiem?

Uzależnienie od cukru i powrót do zdrowia

Jako założyciel i główny trener Sugar Addiction, a także osoba od dawna lecząca się z uzależnienia od substancji psychoaktywnych (od 34 lat), pracowałem z każdym rodzajem uzależnionych.

Ostatnio najbardziej rozwinęła się moja praca z osobami uzależnionymi od alkoholu i narkotyków, które próbowały rzucić cukier po wielu, wielu latach odwyku. Wygląda na to, że przez te lata przybierają na wadze tylko kilogram lub dwa rocznie, a niektórzy nawet więcej, diagnozuje się u nich cukrzycę lub mają inne palące problemy zdrowotne. Nie mówiąc już o zamgleniu mózgu, złej cerze i innych dolegliwościach związanych z dietą wysokowęglowodanową, wysokocukrową i uzależnieniem od cukru.

To są dobrzy ludzie, którym udało się wyzdrowieć.

Ludzie, którzy pozostali czyści i trzeźwi przez lata, a niektórzy przez dziesięciolecia. Ale dla mężczyzny i dla kobiety - Każdy. Pojedynczej. One. Z. z nich powiedziało, że odstawienie cukru było trudniejsze niż ich pierwotny powrót do zdrowia!

Jest to z pewnością dowód anegdotyczny, ponieważ obecnie zbieramy dane i świadectwa tych osób w celu ich opublikowania, ale po kilkudziesięciu latach pracy z osobami uzależnionymi od cukru wydaje się, że jest to przysłowiowy kanarek w kopalni węgla.

Jest taki stary komik, niektórzy z Was mogą go pamiętać, Rodney Dangerfield. Rodney miał charakterystyczną kwestię, która była podstawą jego występu: "I get no respect, I gotta tell ya I get no respect!" (Nie mam szacunku, muszę ci powiedzieć, że nie mam szacunku!). Po pewnym czasie nie musiał nawet opowiadać dowcipu, a samo wypowiedzenie tej kwestii wywoływało salwy śmiechu.

Chociaż to nie jest śmieszne... z mojego punktu widzenia cukier nie jest szanowany jako narkotyk odurzający, jako emocjonalny środek przeciwbólowy, który sprawia, że przez kilka minut czujemy się trochę lepiej. Nie jest też traktowany jako potencjalny narkotyk uzależniający.

Cukier to mechanizm radzenia sobie z emocjami, który stosujemy od dzieciństwa, a teraz trudno nam się z nim rozstać.

Zapytajcie znajomych, którzy uczestniczą w 12-stopniowym programie leczenia uzależnienia od jedzenia, czy ich trwałe wyzdrowienie opiera się na ciężkiej pracy nad emocjonalnym stosunkiem do substancji, czy na jakimś modnym planie dietetycznym. Gwarantuję, że przekonasz się, że ich powrót do zdrowia jest identyczny jak w przypadku osób z zaburzeniami używania substancji...

Wierzymy, że nadszedł czas, aby osoby uzależnione od cukru i jedzenia wyszły na światło dzienne i przyłączyły się do "Ruchu na rzecz Nowego Wyzdrowienia". Aby żyć swoim wyzdrowieniem głośno i opowiadać swoje historie, aby inni mogli łatwiej i mniej napiętnowani przejść przez to. Aby inni się nie bali.

Kopanie cukru

W tym celu przez ostatnie trzy lata organizowaliśmy niesamowity szczyt online. Zgromadził on wszystkich najlepszych światowych edukatorów w dziedzinie walki z cukrem. Lekarze, doktorzy, naukowcy, badacze i autorzy z całego świata, aby porozmawiać o tym problemie.

Sugar Addiction rozpocznie się 10 czerwca na Twoim komputerze, telefonie, laptopie lub tablecie. Nie musisz podróżować i jest to w 100% bezpłatne.

Posłuchaj, jak dr Lustig i ponad 40 innych badaczy i specjalistów od uzależnień od cukru przedstawi Ci najnowsze osiągnięcia naukowe. Mamy nawet kilka zapowiedzi przełomowych odkryć klinicznych na szczycie.

Gary Taubes, autor wielu bestsellerów NY Times, w tym "The Case Against Sugar" i "Why We Get Fat". Posłuchamy również profesora Tima Noakesa z RPA. Dr Noakes jest jednym z najsłynniejszych ludzi w tym kraju ze względu na swoją postawę wobec komisji lekarskiej, która chciała odebrać mu licencję za to, że mówił swoim pacjentom o korzyściach płynących z ograniczenia węglowodanów w diecie. W końcu udało mu się wygrać, ale dopiero po czteroletniej walce.

Na pokładzie znajduje się również szwedzki ekspert ds. uzależnienia od żywności i cukru, Bitten Jonsson. Bitten jest jednym z najbardziej cenionych na świecie ekspertów w dziedzinie uzależnienia od cukru. Głos zabierze również dr Joan Ifland. Dr Ifland dosłownie napisała książkę o uzależnieniu od jedzenia.

Jeśli zastanawiasz się nad używaniem cukru lub po prostu interesujesz się nauką o zdrowiu metabolicznym... Przejdź na stronę, a my powiadomimy Cię o rozpoczęciu spotkania. Z niecierpliwością czekamy na odpowiedzi na wasze pytania w naszym pierwszym prawdziwym Uzależnieniu od Cukru. Do zobaczenia!