Najnowsze artykuły

Dlaczego uczniowie po wyleczeniu powinni...

"Ludzie nigdy nie zmieniają się dlatego, że są zagrożeni lub pod przymusem. Nigdy. Zmieniają się, ponieważ widzą coś, co sprawia, że ich życie...

Czytaj Więcej

Metadon zwiększa ryzyko śmierci u osób poszukujących leczenia z powodu nadużywania opiatów

Czy ty lub ktoś bliski ma zamiar zrobić w leczeniu narkotyków dla uzależnienia od opiatów lub leków przeciwbólowych na receptę? Jeśli tak, musisz uważać na stosowanie metadonu podczas procesu detoksykacji. Według informacji zaczerpniętych z ostatnich badań przeprowadzonych w Anglii, stosowanie metadonu zwiększa ryzyko śmierci u tych, którzy szukają leczenia dla opiatów w porównaniu do innych zabiegów, takich jak buprenorfina.

Za liczbami

Niedawno naukowcy z University of Bristol w Londynie w Anglii opublikowali badanie, w którym dokonali przeglądu zapisów ponad 32 000 pacjentów, którzy rozpoczęli leczenie odwykowe z powodu uzależnienia od opiatów w latach 2001-2010. W tej próbce klientów leczenia, naukowcy badali przebieg leczenia między tymi pacjentami, którzy rozpoczęli leczenie metadonem i tymi, którzy używali buprenorfiny.

Naukowcy odkryli, że ci, którzy używali metadonu w pierwszych czterech tygodniach leczenia, byli pięć razy bardziej narażeni na śmierć w porównaniu z tymi, którzy używali alternatywnych leków, takich jak buprenorfina. Jednak po czterech tygodniach leczenia, nie było żadnej różnicy w ryzyku śmierci pomiędzy tymi dwoma lekami.

Dlaczego metadon jest niebezpieczny w procesie zdrowienia?

Jeśli spojrzymy na wyniki tego badania z bliska i zobaczymy, że metadon zwiększa ryzyko śmierci we wczesnym okresie zdrowienia, oczywistym pytaniem, które nasuwa się na myśl jest "dlaczego ten lek jest niebezpieczny?". Przez dziesiątki lat metadon był głównym lekiem podawanym uzależnionym, aby pomóc im odzwyczaić się od opiatów, takich jak heroina.

W ostatnich latach, jednak alternatywne leki, takie jak suboxone i buprenorfina zyskały przychylność w społeczności leczenia. Wynika to z faktu, że choć metadon jest skutecznym lekiem, skuteczność ta może wiązać się z konsekwencjami dla osób szukających leczenia.

Sam metadon jest silnym lekiem opiatowym. Choć nie wywołuje euforii, którą wywołują opiaty takie jak heroina, jest podobny w sposobie oddziaływania na organizm. Niebezpieczeństwo polega na tym, że metadon pozostaje w organizmie do 36 godzin - a ten czas jest nawet dłuższy u osób, które mają problemy z nerkami i wątrobą. Jeśli osoba uzależniona od opiatów nawraca podczas stosowania metadonu, ryzyko przedawkowania i śmierci dramatycznie wzrasta.

Dodatkowo, metadon jest lekiem, który ma tak zwany wąski zakres terapeutyczny. Oznacza to, że trudno jest uzyskać odpowiednią dawkę, która zapewni korzyści bez kogoś przedawkowania. Dlatego też, jeśli zbyt dużo metadonu jest podawane podczas fazy detoksykacji leczenia, osoby uzależnione mogą doświadczyć przedawkowania.

Pojawia się dylemat...

Podczas gdy metadon zwiększa ryzyko śmierci u osób szukających leczenia, ośrodki leczenia stają przed pewnym dylematem. Naukowcy z tego ostatniego badania zauważają, że chociaż leki takie jak buprenorfina są bezpieczniejsze, to ludzie, którzy je przyjmują, częściej rezygnują z leczenia. W związku z tym specjaliści zajmujący się leczeniem narkotyków muszą znaleźć sposób na zmniejszenie ryzyka dla pacjenta przy jednoczesnym zwiększeniu szans na zakończenie leczenia przez osoby uzależnione.

Naukowcy z obecnego badania zaproponowali "stopniowe" podejście do detoksykacji, w którym pacjentom podawano by buprenorfinę w pierwszych krytycznych tygodniach procesu leczenia, a następnie, w razie potrzeby, przechodzono by na metadon. Innym ważnym elementem, którego nie można pominąć, jest konieczność przeprowadzenia kompleksowej oceny medycznej podczas procesu detoksykacji w celu sprawdzenia, czy nie występują u nich żadne schorzenia, które mogłyby uczynić niektóre interwencje farmakologiczne bardziej ryzykownymi.

Aby uzyskać więcej informacji na temat metadonu, buprenorfiny i innych leków, które są wykorzystywane w procesie leczenia narkotyków, należy odwiedzić Sober Nation. Jako światowy premier uzależnień internetowych i zasobów odzyskiwania, zapewniamy Państwu wnikliwe i pouczające blogi i artykuły, które pomogą Ci stać się lepiej poinformowani.