Najnowsze artykuły

Dlaczego uczniowie po wyleczeniu powinni...

"Ludzie nigdy nie zmieniają się dlatego, że są zagrożeni lub pod przymusem. Nigdy. Zmieniają się, ponieważ widzą coś, co sprawia, że ich życie...

Czytaj Więcej

Alkoholizm wśród kobiet i jego specyfika

Czy alkoholizm jest typowo męskim problemem? Przez wieki nie mieliśmy co do tego żadnych wątpliwości, teraz jednak nie jesteśmy już tego wcale tacy pewni. W klinikach, które oferują pomoc w walce z uzależnieniem pojawia się coraz więcej kobiet, okazuje się przy tym, że powikłania zdrowotne będące następstwem picia są u nich zdecydowanie bardziej niebezpieczne, niż ma to miejsce w przypadku panów. Jeśli doda się do tego, że kobiety nadal preferują picie w ukryciu, a do tego znakomicie się maskują i bez trudu są w stanie ukryć nałóg przed najbliższymi, jasne stanie się to, że jak najszybciej powinno się zacząć poświęcać kobiecemu alkoholizmowi jak najwięcej uwagi. Pierwszym pytaniem, jakie należałoby sobie postawić mówiąc o nim jest te, które dotyczy przyczyn kobiecego alkoholizmu. Owszem, nie należy idealizować czasów minionych utrzymując, że problem wówczas nie istniał, popełnia się bowiem w ten sposób duże nadużycie. Nie można jednak nie zgodzić się i z tym, że warunki, z jakimi mamy do czynienia współcześnie przyczyniają się do tego, że alkoholizm u kobiet zbiera żniwo znacznie większe niż miało to miejsce do tej pory. Na pierwszy plan wysuwa się równouprawnienie, nie można przy tym nie zgodzić się z tym, że jest to równouprawnienie pojmowane w mylny sposób.

Różnice zachodzące pomiędzy kobietami i mężczyznami z wolna się zacierają, nie brakuje przy tym kobiet, które uważają za punkt honoru sprawdzenie się w męskich rolach. Kobiety, które stawiają przed sobą takie wyzwania sięgają po alkohol nawet wtedy, gdy wcale nie mają ku temu przesłanek, a choć zamiast wódki piją wino i piwo, niewiele to zmienia zważywszy na to, że mamy do czynienia z alkoholem pitym w naprawdę dużych ilościach. Nie można nie dostrzec i tego, że zmienia się nasz styl bycia, a co za tym idzie, nie szokują nas wcale nawet te zachowania, które w minionych pokoleniach wydawały się niemożliwe do zaakceptowania.

kobiecy alkoholizm

Dziś nie pije się okazjonalnie, a alkohol staje się częścią kobiecego życia nawet wówczas, gdy nie decyduje się ona na spotkania przy winie wśród przyjaciółek. Oczywiście, nie oznacza to wcale, że panie nie mają szans na rozpoznanie uzależnienia wtedy, gdy można z nim jeszcze skutecznie walczyć, choć kluczem do sukcesu wydaje się w tym kontekście uważne obserwowanie sposobu, w jaki się pije. Jeśli przestaje się liczyć procenty, a tym samym nie jest się w stanie udzielić wyczerpującej odpowiedzi na pytanie o to, ile się danego dnia wypiło, jest to sygnał świadczący o tym, że czas zastanowić się nad swoimi działaniami. Alarmujące jest też uczucie pustki pojawiające się wtedy, gdy przez kilka dni nie sięgamy po alkohol, warto się przy tym zastanowić nad tym nawet wówczas, gdy mówi się o jego niewielkich ilościach. Kobiety powinny mieć zresztą świadomość tego, że sam ich organizm ma pewne predyspozycje przyczyniające się do tego, że łatwiej jest im sięgać po alkohol. Tu kluczowe znaczenie wydaje się mieć układ hormonalny, jego nieprawidłowa praca wpływa bowiem na kobiece samopoczucie.

Huśtawki emocjonalne w szczególny sposób dają o sobie znać wówczas, gdy organizm przygotowuje się do miesiączki, a choć potrafią nam towarzyszyć od lat, nie oznacza to wcale, że są przez to mniej kłopotliwe. Odkrycie, że alkohol skutecznie poprawia nastrój nawet w tych trudnych dniach jest budujące, należy jednak zachować szczególną ostrożność, aby nie okazało się, że staje się receptą na wszystkie problemy. I choć nie ma okresu, w którym nie można uzależnić się od alkoholu, warto pamiętać o tym, że niektóre etapy kobiecego życia sprzyjają temu bardziej niż inne.

Na szczególną uwagę zasługują dziewczynki, które sięgają po alkohol jeszcze przed okresem swojego biologicznego rozwoju. Wydaje się to wyjątkowo szokujące, okazuje się jednak, że uzależnione od alkoholu dwunastolatki nie są już niczym szczególnie nietypowym nie tylko w Europie Zachodniej, ale również w Polsce. Ostrożne powinny być też panie, które przechodzą na emeryturę zwłaszcza, jeśli wydarzenie to zbiega się w czasie z momentem, w którym ich dzieci usamodzielniają się. Poszukiwanie ulgi w alkoholu jest wtedy wyjątkowo łatwe, a brak stałych zajęć sprawia, że trudniej zorientować się, że alkohol zaczyna już przeszkadzać w normalnym funkcjonowaniu. Tak w przypadku pijącego mężczyzny, jak i kobiety, która sięga po alkohol, duże znaczenie w procesie zdrowienia ma czujność rodziny. Warto zatem zwracać uwagę i na sygnały typowego dla kobiet picia w samotności takie, jak choćby przekrwione oczy oraz naczynka krwionośne ze skłonnością do pękania.