Najnowsze artykuły

Jak odstawić alkohol?

Decyzja o odstawieniu alkoholu to pierwszy krok ku zdrowszemu i szczęśliwszemu życiu. W Polsce, jak i na całym świecie, problem nadmiernego spożywania...

Czytaj Więcej

Oczyściłem media społecznościowe... Oto, co się wydarzyło

W świetle szumu wywołanego ruchem #deletefacebook, prawdopodobnie dużo myślisz o roli, jaką media społecznościowe odgrywają w naszym życiu. Wiem, że ja tak myślałem.

Media społecznościowe stały się przedłużeniem tego, kim jesteśmy jako ludzie. Można powiedzieć, że stały się naszą drugą naturą. Często to one nami sterują, a nie odwrotnie. Do tego stopnia, że zapominamy, jak bardzo możemy kontrolować to, co widzimy i czego doświadczamy za ich pośrednictwem.

Jak oczyścić media społecznościowe?

Osobiście wielokrotnie rezygnowałam z Facebooka i Instagrama, za każdym razem z różnym skutkiem. Wszyscy moi przyjaciele bez końca wyśmiewali się z moich problemów z zaangażowaniem. Dzięki pięciu próbom nauczyłam się wiele o tajnikach życia "poza siecią". Oto kilka wskazówek, które zebrałem, i lekcji, które wyciągnąłem na temat mojego czasu bez mediów społecznościowych.

Wyłączanie powiadomień

W świecie hiperłączności nic dziwnego, że jesteśmy w ciągłym stanie przytłoczenia. Tak, jesteśmy bardziej połączeni społecznie niż kiedykolwiek wcześniej, w zależności od tego, kogo pytamy. Ale obserwujemy też wzrost liczby przypadków cyberprzemocy, depresji i lęków, a uzależnienie od Facebooka stało się czymś oczywistym. Przynajmniej do tego nawiązuje pierwszy inwestor Facebooka, Sean Parker, w niedawnym wywiadzie dla Axios.

"Wynalazcy, twórcy - ja, Mark [Zuckerberg], Kevin Systrom na Instagramie, wszyscy ci ludzie - zrozumieli to świadomie. A my i tak to zrobiliśmy" - powiedział Parker portalowi Axios pod koniec 2017 roku.

Często zapominamy, że mimo tak wielkiej władzy, jaką ma nad nami świat, możemy ją odzyskać. Zacznij od kontrolowania, które powiadomienia są najważniejsze, i wyłączania tych, które nie są. Martwisz się o FOMO? Niepotrzebnie. Wykorzystaj taktykę, której nauczyłeś się na odwyku (np. praktykę wdzięczności), aby przetrwać.

Wyłączanie wspomnień

Żyjemy w świecie, w którym nasze najgorsze decyzje mogą być nie tylko wyśledzone, ale też przysłowiowo rzucone nam w twarz. Zdarzało się to najlepszym z nas. Przeglądasz Facebooka i widzisz coś, co zatrzymuje cię w miejscu. Może to być zdjęcie z ostatniego spotkania z drinkiem w ręku albo, co gorsza, zdjęcie przyjaciela, który od tego czasu nie żyje. Pracując w tej branży, nie jestem w stanie powiedzieć, jak wiele takich zdjęć widzę co tydzień. Chociaż funkcja wspomnień na Facebooku została stworzona z najlepszymi intencjami, są pewne rzeczy, które chcielibyśmy zachować w przeszłości.

Czy wiesz, że istnieje sposób, aby powstrzymać to szaleństwo? To prawda. Możesz uzyskać dostęp do swoich Wspomnień z Facebooka i dostosować je tak, abyś widział tylko to, co chcesz widzieć. To trochę jak tworzenie własnych doświadczeń na Facebooku. We wczesnym okresie zdrowienia i później może to być świetne narzędzie, które pomoże ci unikać potencjalnych wyzwalaczy lub wspomnień, które chciałbyś zachować w przeszłości.

Odfollowuj toksycznych ludzi, którzy nie wspierają twojego nowego stylu życia

Według Molly z Whole Hearted Woman są trzy główne powody, dla których warto kogoś odfollowować.

  • To, co publikują, już ci nie służy
  • Ich posty wywołują w tobie negatywne uczucia (lub wspomnienia)
  • Czujesz się przytłoczony tym, jak często ktoś się z Tobą dzieli.

Chciałabym dodać czwarty: jeśli ktoś nie przyczynia się w pozytywny sposób do twojego wyzdrowienia, czy to celowo, czy pośrednio, daj mu spokój. Nie żeby to miało znaczenie, ale ta osoba nawet nie będzie wiedziała, że zdecydowałeś się wyciągnąć wtyczkę z waszej wspólnej cyfrowej relacji. Odrzucanie lajków (i innych wspaniałych funkcji, takich jak "wyciszanie" Instagram Stories) jest całkowicie anonimowe. Ludzie się zmieniają - to prawda. Zwłaszcza na odwyku. Zmienia się Twój sposób myślenia, zmienia się Twoje życie, a czasami oznacza to, że Twój krąg towarzyski też będzie wymagał małej zmiany. Zazwyczaj wychodzi to na dobre.

Spędzaj mniej czasu na telefonie, a więcej na innych rzeczach

Jakimi innymi rzeczami? Cieszę się, że pytasz.

Na początku jest to trudne, ale z czasem przekonasz się, że o wiele łatwiej jest odłożyć telefon i skupić się na innych rzeczach. Kiedy przestałam podążać za ludźmi (i firmami - spójrzmy prawdzie w oczy - jesteśmy nieustannie reklamowani), którzy już mi nie służą, poczułam się lżejsza. Mniej czasu poświęcałam na porównywanie swojego życia z życiem innych, a więcej na nawiązywanie prawdziwych kontaktów z tymi, którzy są dla mnie ważni zarówno w sieci, jak i w życiu realnym.

Oto krótka lista tego, jak moje życie zmieniło się na lepsze:

  • Miałem czas na bardziej znaczące projekty poboczne i hobby
  • Poznałam nowych przyjaciół - poza internetem
  • Głębsze rozmowy z moimi przyjaciółmi, rodziną i współpracownikami
  • Zmniejszyło się moje emocjonalne przywiązanie do rzeczy materialnych w moim życiu
  • Zauważalnie poprawiło się moje zdrowie psychiczne
  • Wykonywałem bardziej produktywną pracę
  • Byłem bardziej aktywny (joga, medytacja, ćwiczenia)

Wyłączenie aplikacji Facebook Memories bardzo pomaga w pozostawieniu przeszłości w przeszłości. Każdy, kto nie podnosi cię na duchu i nie wspiera, musi odejść. Bądź wobec siebie bezlitośnie szczery. Gdy będziesz spędzać mniej czasu na telefonie, a więcej na robieniu tego, co naprawdę Cię satysfakcjonuje, Twój świat i Twój umysł otworzą się na oścież.

Jeśli kiedykolwiek myślałeś o zrobieniu czegoś, co ja lubię nazywać oczyszczeniem mediów społecznościowych, nie ma na to czasu jak teraz. Próbowałeś już? Chętnie o tym usłyszę. Napisz do mnie na Twitterze @lindstdh.