Najnowsze artykuły

Dlaczego uczniowie po wyleczeniu powinni...

"Ludzie nigdy nie zmieniają się dlatego, że są zagrożeni lub pod przymusem. Nigdy. Zmieniają się, ponieważ widzą coś, co sprawia, że ich życie...

Czytaj Więcej

Leczenie alkoholizmu - mechanizm uzależnień

Mózg jest chyba najbardziej skomplikowaną częścią ludzkiego ciała. Odpowiada za wiele mechanizmów: słuch, wzrok, ruch czy zmysł. W momencie, gdy nie funkcjonuje prawidłowo zaczynają się problemy. Jednym z powodów tych kłopotów, może być choroba alkoholowa, która powoduje ogromne zmiany w mózgu.

Mózg wysyła impulsy elektryczne wytwarzane w neuronach, następnie przekazuje on je innym neuronom, za pomocą sygnałów chemicznych. Wyzwolone z komórek nerwowych, trafiając na odpowiednie receptory powodują, tworzenie nowych impulsów. To dość skomplikowany mechanizm. Jednak ważnym jest to, że substancje chemiczne biorące udział w tworzeniu impulsów można zastąpić innymi środkami.

Powodują one podobny stan przyjemności jak alkohol, dzięki czemu pacjent dotknięty chorobą alkoholową łatwiej znosi skutki abstynencji. Podawanie takich środków zastępczych, nazywanych psychotropami, jest bardzo ważne w leczeniu alkoholizmu. Organizm jest już przyzwyczajony do zawartości alkoholu. Dlatego alkoholizm, leczenie alkoholizmu powinno odbywać się stopniowo, małymi krokami.

Alkoholizm jest chorobą śmiertelną. Leczenie jego wymaga konsultacji z psychiatrą, ale konieczna jest także psychoterapia. Leki psychotropowe, nie są w zasadzie szkodliwe, jednak też mogą prowadzić do uzależnienia.

sposoby leczenia alkoholizmu

W Polsce z powodu problemów z alkoholem cierpi szesnaście procent społeczeństwa. Są to dane nieoficjalne, ponieważ wielu chorych w ogóle nie podejmuje prób leczenia. Doprowadza to do brzemiennych w skutkach a przy tym tragicznych sytuacji począwszy na przykład od przemocy w rodzinie, a skończywszy na śmierci alkoholika.

Nie jest łatwo uchwycić moment, w którym osoba pijąca okazjonalnie zmienia się alkoholika. Mówi się również o tym, że jeśli ktoś raz pił to już na zawsze będzie chory, nawet jeśli odstawił alkohol. Wielu ludzi potrafi wytrzeźwieć, jeśli jest taka konieczność, na przykład w pracy, aby następnie skończyć z butelką na przykład w piątek wieczorem. Niektórzy przez wiele miesięcy nie piją, lecz wystarczy jeden kieliszek by wpadli nawet w wielotygodniowy ciąg.

Ponieważ chory potrafi się świetnie kamuflować warto zapoznać się z objawami choroby alkoholowej i nie lekceważyć ich, zrzucając winę na kłąb na przykład nadmiernego stresu. Alkohol nie powinien być lekarstwem na stres, ponieważ pogłębia to tylko uzależnienie oraz przyśpiesza je.

Do objawów choroby należą głód alkoholowy, częsta utrata kontroli nad piciem, leczenie kaca alkoholem. Z czasem osoba potrzebuje wypijać coraz więcej, aby się upić. W głębokiej fazie alkoholizmu nie liczy się rodzina, praca, ani własne zdrowie, najważniejsze jest wyłącznie picie.

Alkoholizm, leczenie alkoholizmu to kluczowe zagadnienia. Niestety nie jest to proste, ponieważ odstawienie alkoholu wiąże się z wystąpieniem głodu oraz objawami somatycznymi jak drżenie, wymioty, biegunka. Również ze strony układu nerwowego pojawiają się lęki, ataki paniki kończące się dusznościami. Wszystko to powoduje, że pacjentowi trudno jest zerwać z nałogiem. Dlatego nie powinien on w tej walce pozostawać sam.

Alkoholik musi ponosić konsekwencje swojego picia, inaczej nigdy nie uświadomi sobie, że nim jest. Nie ma sensu wylewać alkoholu osobie dotkniętej chorobą alkoholową, bo i tak znajdzie sposób by go zdobyć. Nie mają sensu prośby i groźby. Z alkoholikiem trzeba postępować konsekwentnie.

Alkoholizm jest chorobą nieuleczalną i śmiertelną. Ci którym udało się osiągnąć pozioma alkoholika niepijącego, nie są zdrowi. Każdy nawet najmniejszy łyk alkoholu może spowodować kolejny ciąg alkoholowy.

Jeśli ten problem dotyczy Ciebie i Twojej rodziny, musisz podjąć natychmiastowe kroki. Rodziny alkoholików są narażone na współuzależnienie. Ta bolesna, bezwzględna choroba dotyczy nie tylko samego uzależnionego. Zadbaj o swoje zdrowie już dziś.