Najnowsze artykuły

Dlaczego uczniowie po wyleczeniu powinni...

"Ludzie nigdy nie zmieniają się dlatego, że są zagrożeni lub pod przymusem. Nigdy. Zmieniają się, ponieważ widzą coś, co sprawia, że ich życie...

Czytaj Więcej

Terapie leczenia uzależnień od internetu i komputera – na czym polegają?

Zapewne każdy się zgodzi, że internet zmienił świat i przeniósł komunikację międzyludzką na zupełnie inny poziom. Niemniej jednak, niesie za sobą wiele zagrożeń, z których nie każdy zdaje sobie sprawę. W sieci możemy znaleźć bardzo duże ilości informacji. Od tych najbardziej ogólnych ze świata, do bardzo szczegółowych, które interesują wyłącznie wąskie grupy specjalistów. Coraz więcej osób korzysta z internetu również w celach zawodowych, bowiem dzięki temu w zasadzie nie muszą wychodzić z domu, aby zdalnie wykonywać zlecenia dla ludzi z całego świata.

Niemniej jednak, nie można zapominać również o mniej korzystnych aspektach sieci internetowej. Otóż ogromne ilości informacji wcale nie idą w parze z ich jakością. W zasadzie nigdy nie można być pewnym, czy informacje, które czytamy faktycznie są prawdziwe. Należy wszystko poddawać uwadze swoich osobistych filtrów.

Uzależnienie od internetu

Z czasami niewinne korzystanie z komputera i internetu może przerodzić się w poważne uzależnienie, z którym jest bardzo ciężko walczyć. Internauci spędzają coraz więcej czasu na przeglądaniu bezsensownych stron, które w zasadzie nic wielkiego do ich życia nie wnoszą. Jest to tylko chwilowa uciecha, która powoduje zaniedbywanie swoich obowiązków szkolnych, czy zawodowych. Można więc powiedzieć, że uzależnienie oddziałuje na nasze życia tek samo źle, jak alkohol, czy narkotyki. Niestety większość osób zupełnie nie zdaje sobie sprawy z destrukcyjnego działania internetu na ich codzienne życie i zupełnie nie widzą w tym nic złego.

Leczenie zaczyna się wtedy, kiedy dana osoba zda sobie sprawę ze swojego uzależnienia i chce z tym skończyć. W zasadzie nie jest tutaj możliwe całkowite wykluczenie komputera i internetu z życia osoby uzależnionej, ponieważ są to często narzędzia do pracy, czy nauki. Niemniej jednak, poprzez odpowiednią terapię można wyrobić w sobie nawyk samodyscypliny, który pomoże unikać Ci bezsensownego przesiadywania w internecie na nic nie wnoszących do Twojego życia stronach. Jest to oczywiście bardzo trudne na samym początku, niemniej jednak jeśli zgłosisz się do specjalistów, to z pewnością pomogą Ci oni w tym, aby jak najszybciej pozbyć się swojego uzależnienia. Najważniejszy jest jednak ten pierwszy krok i postawienie sprawy jasno, gdyż bez tego nic nie da się zrobić.

uzależnienie od komputera

Uzależnienie od internetu coraz częściej pojawia się w zestawiane w jednej linii z narkotykami, czy alkoholem. Dla jednych jest to mocne wyolbrzymianie, jednakże prawda jest taka, że faktycznie uzależnienie od komputera może być równie niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia. Z tego powodu warto jest obserwować siebie, jak również swoich bliskich, którzy mogliby wykazywać jakiekolwiek objawy tego typu uzależnienia.

Kto jest najbardziej podatny na uzależnienie od komputera?

Przede wszystkim są to dzieci i młodzież, nad którymi rodzice nie do końca sprawują kontrolę w sprawach dotyczących korzystania z komputera i internetu. Długotrwałe siedzenie w bezruchu powoduje po pewnym czasie różne zaburzenia psychofizyczne, jak również problemy z przystosowaniem się do otaczającej nas rzeczywistości. Warto podkreślić, że uzależnienie od internetu jest również jednym ze sposobów na ucieczkę od problemów świata doczesnego. Jest to szczególnie niebezpieczne zjawisko, bowiem mocno zaburza kontakty z bliskimi oraz powoduje zaniedbywanie obowiązków szkolnych oraz zawodowych. Dodatkowo nie jest to dobre, jeśli idzie w parze z oglądaniem pornografii, gdyż wtedy szczególnie wpływa na pogorszenie relacji z partnerem życiowym.

Jak skutecznie diagnozować uzależnienie od internetu i komputera?

Przede wszystkim w diagnozowaniu problemów z takimi uzależnieniami bardzo ważne są trzy kryteria:

  • Czy występuje przymus korzystania z internetu lub komputera
  • Czy spędza się przed komputerem większość dobry i jest to w większości bezproduktywny czas
  • Czy zaniedbuje się wtedy życie prywatne i uczuciowe

Warto wiedzieć, że takich uzależnień w żadnym wypadku nie można bagatelizować. Obecnie nie brakuje specjalistycznych ośrodków, które zajmują się pomaganiem osobom uzależnionym od komputera i internetu. Są w stanie dobrać właściwą terapię i sprawić, że z czasem nałóg będzie coraz słabszy. Osoba uzależniona będzie w stanie odzyskać swoje życie, bowiem nie da się ukryć, że internet i komputer naprawdę potrafią zaburzyć nasze funkcjonowanie. Dodatkowo może to prowadzić to poważnych problemów zdrowotnych, szczególnie jeśli mało się ruszamy. Nie bagatelizuj więc takich problemów, tylko staraj się jak najbardziej skupić na pokonaniu nałogu i tym, aby być szczęśliwym, bo to jest zdecydowanie najważniejsze.