Najnowsze artykuły

Dlaczego uczniowie po wyleczeniu powinni...

"Ludzie nigdy nie zmieniają się dlatego, że są zagrożeni lub pod przymusem. Nigdy. Zmieniają się, ponieważ widzą coś, co sprawia, że ich życie...

Czytaj Więcej

Alkohol - skutki spożywania i uzależnienia

Urodziny, imieniny, urlop czy wesele - okazji, żeby uraczyć się szklaneczką czegoś mocniejszego nie brakuje, jednak niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak negatywny wpływ na zdrowie ma spożywanie alkoholu. Z reguły symptomy upojenia mijają stosunkowo szybko, nie znaczy to jednak, że po wytrzeźwieniu wszystko jest już w jak najlepszym porządku. Regularne picie alkoholu to niestety zguba dla naszego organizmu. Dlaczego?

Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej. Zaburzenia ruchu, pogorszenie widzenia czy upośledzenie mowy - to tylko niektóre z objawów upojenia alkoholowego. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek skąd biorą się owe symptomy? Ich źródłem jest oddziaływanie etanolu na ośrodkowy układ nerwowy człowieka. Niestety, poza objawami, które mijają po wytrzeźwieniu, alkohol powoduje także szereg schorzeń neurologicznych, które osoba regularnie pijąca odczuje dopiero po pewnym czasie. Należą do nich uciskowe bóle nerwów, pogorszenie widzenia lub nawet ślepota, zanik komórek nerwowych w mózgu.

To jednak nie wszystkie skutki picia alkoholu. Osoby uzależnione często odczuwają ogólne osłabienie organizmu, stan permanentnego przemęczenia, zaburzenia koncentracji, pogorszenie pamięci. Uzależnienie od alkoholu wiąże się także z depresją, niewydolnością krążenia (może to doprowadzić do obrzęku kończyn górnych i dolnych czy powiększenia wymiarów serca), czy z zaburzeniami pracy układu pokarmowego. Dzieje się tak ze względu na deficyt witaminy B1 i innych ważnych składników odżywczych.

skutki spożywania alkoholu

Oddzielnym tematem jest spożywanie alkoholu przez kobiety w ciąży. Przyszła matka, która nie odmawia sobie tzw. drinka, szkodzi nie tylko sobie, ale przede wszystkim płodowi, który rozwija się w jej ciele. Nawet niewielkie ilości alkoholu mogą doprowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie nienarodzonego dziecka (FAS - alkoholowy zespół płodowy), lub nawet doprowadzić do jego śmierci.

Skutki picia alkoholu, uzależnienie od alkoholu - należy zdać sobie sprawę, że alkoholizm to choroba, którą należy leczyć. Wszystkie osoby dotknięte tym problemem mogą liczyć na pomoc specjalistów, którzy pomogą im w walce z nałogiem.

Każdy, kto miał z tym styczność bezpośrednio wie jak długotrwałym procesem jest leczenie alkoholizmu, uzależnienie od alkoholu może bowiem dawać o sobie znać nawet wtedy, gdy czujemy się już pewnie.
Nawroty choroby alkoholowej pojawiają się bardzo często. Uzależnienie to bowiem ciągła walka z bardzo podstępnym wrogiem. Warto zdawać sobie z tego sprawę, by umieć się przed nimi bronić.

Jak to zrobić?

Jednym z najważniejszych elementów jest stała obserwacja własnego ciała i własnych reakcji. Uzależniony musi bacznie obserwować swoje emocje i potrzeby. Dzięki temu uda mu się wychwycić sygnały ostrzegawcze a tym samym zapobiec nawrotowi zanim będzie za późno na racjonalne działanie.

Dobrze jest zadbać o profesjonalne wsparcie. Opiekun AA lub terapeuta pomoże nam poradzić sobie w kryzysowej sytuacji. Warto opowiedzieć mu o swoim problemie.
Uzależniony powinien pamiętać, że nie może się poddać. Rezygnacja oznacza bowiem pozwolenie na to, by to choroba wygrała. Należy zrobić wszystko by osiągnąć stabilizację oraz kontrolę nad sobą. Jest to możliwe

Poniżej kilka kroków, które pozwolą Ci osiągnąć ten stan.

  • Jednym z najważniejszych jest umiejętność odczytywania własnych emocji i reakcji ciała. Naucz się tego i sporządź listę tych niepokojących sygnałów.
  • Naucz się z nimi radzić. Nie bój zapytać się o to profesjonalisty. Szukaj wsparcia, pomocy. Czytaj, pytaj terapeutów, innych chorych jak radzą sobie z problemem. Dzięki temu poczujesz się pewniej.
  • Każdy uzależniony musi uznać istnienie nawrotów choroby. Nie da się ich lekceważyć. Jedyne co możemy zrobić to nauczyć się je rozpoznawać i skutecznie z nimi walczyć.