Najnowsze artykuły

Dlaczego uczniowie po wyleczeniu powinni...

"Ludzie nigdy nie zmieniają się dlatego, że są zagrożeni lub pod przymusem. Nigdy. Zmieniają się, ponieważ widzą coś, co sprawia, że ich życie...

Czytaj Więcej

Psychoterapia – kiedy warto się na nią wybrać?

Brakuje Ci życiowej radości, satysfakcji z siebie, masz problemy w relacjach z innymi osobami, jesteś osamotniony, nierozumiany, odczuwasz lęk bez konkretnego powodu, tracisz sens życia. W takich sytuacjach wsparcie rodziny i przyjaciół jest ważne, ale może nie wystarczyć. Wtedy warto odwiedzić dobry gabinet psychoterapii.

Bliska osoba wysłucha problemów, pocieszy i sprawi, że na moment poczujemy się lepiej. Psychoterapeuta z kolei nie tylko wysłucha i udzieli wsparcia, ale dotrze także do często nieświadomych emocji powodujących dyskomfort psychiczny, a niejednokrotnie również stany psychosomatyczne czyli dolegliwości fizyczne wywołane stanem psychicznym, tj. ból głowy, brzucha, szybsze bicie serca oraz doprowadzi do rozwiązania problemu.

Dzięki specjalistycznej wiedzy i narzędziom psychoterapeuta wprowadza porządek w myślach, uczuciach i życiu pacjenta. Umożliwia mu świadome kierowanie swoim losem oraz lepsze zrozumienie siebie i prawidłowe funkcjonowanie wśród otoczenia.

Kiedy pomaga psychoterapia?

Jest wiele sytuacji w których może pomóc psychoterapia, np. osobom świetnie radzącym sobie w pracy, ale nie umiejącym ułożyć sobie życia prywatnego. Po rozmowie z psychologiem osoby te uświadamiają sobie, co jest źródłem problemu. Terapia pomaga im zrozumieć myśli, które uruchamiają mechanizmy obronne.

Poza rozmową terapeuta wprowadza różne ćwiczenia. Dla przykładu jeśli ktoś ma lęk wysokości, najpierw wchodzi na drabinę do miejsca, które wywołuję u niego strach, a potem wyżej. Terapeuta objaśnia mechanizmy nieprawidłowych nawyków oraz proponuje zastosowanie konkretnych procedur terapeutycznych. 

psychoterapeutka

Psychoterapia w przypadku uzależnienia

Warto wspomnieć także o sytuacjach kiedy pacjent w trakcie rozmowy z psychoterapeutą dowiaduje się, że przyczyna jego problemów tkwi w zupełnie innym temacie. Dzieje się tak np. w przypadku uzależnienia od alkoholu kiedy chory tłumaczy, że jego problemem jest alkohol, ale pije on dlatego, że nie układa mu się w życiu i dopiero gdy znikną życiowe trudności przestanie pić. W takiej sytuacji trzeba zacząć od wyleczenia uzależnienia, a później rozpocząć rozwiązywanie życiowych problemów. Jeżeli więc psychoterapeuta dojdzie do wniosku, iż pacjent jest uzależniony od alkoholu, kieruje go na wizytę do terapeuty uzależnień. Specjalista ten diagnozuje, czy jest to uzależnienie i jaki jest jego stopień. Leczenie odwykowe to długotrwały proces zaczynający się od detoksykacji, potem odstawienia alkoholu, a dopiero później zostaje włączona psychoterapia.